• $8,2701
  • €9,6636
  • 498.435
  • 1126.99
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
20 Ağustos 2014 Çarşamba 13:05 | Son Güncelleme:

İngiltere Başbakanı Cameron‘ın tatiline IŞİD engeli

İngiltere Başbakanı Cameron‘ın tatiline IŞİD engeli

İngiltere Başbakanı Cameron, ABD'li gazeteciyi infaz eden kişinin İngiliz vatandaşı olduğu iddia edilince tatilini yarıda kesti.

Başbakanlık, ülkenin batısında ailesiyle tatilde bulunan Başbakan Cameron'ın tatilini yarıda keserek Londra'ya dönme kararı aldığını bildirdi.

Cameron da resmi Twitter hesabında, "Eğer James Foley'nin öldürüldüğü doğruysa bu şoke edici ve ahlaksızca. Bugün Irak ve Suriye konularıyla ilgili toplantılara başkanlık edeceğim" diye yazdı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, Cameron'ın bugün Dışişleri Bakanı Philip Hammond ve İçişleri Bakanlığı yetkilileriyle bir araya gelerek Irak ve Suriye'deki durum ile IŞİD tehdidini görüşeceği ifade edildi.

TEHDİT OLUŞTURUYORLAR

İngiliz yayın kurumu BBC'ye demeç veren İngiltere Dışişleri Bakanı Hammond, videonun gerçek olup olmadığının henüz belirlenmediğini belirterek tüm işaretlerin gerçek olduğunu gösterdiğini söyledi.

Hammond, görüntüdeki kişinin İngiliz aksanıyla konuşmasına ilişkin olarak, uzman bir ekibin kişinin İngiliz olup olmadığını araştıracağını belirtti. Hammond, "Görünüşe göre kişi İngiliz vatandaşı. Bu durumu kesinleştirebilmek için araştırma yapacağız" dedi.

Videodan korku duyduğunu vurgulayan Hammond, aşırıcı eylemlerde yer almak için yurt dışına giden İngiliz vatandaşlarından haberdar olduklarını ifade ederek şunları kaydetti:

"Dikkate değer sayıdaki İngiliz vatandaşının korkunç suçlar işlediğinden, IŞİD'le cihat yaptığından ve diğer aşırıcı eylemlerde yer aldığından kesinlikle haberimiz var. Bu video herhangi bir şeyi değiştirmedi. Bu konu, bizim aylardır üzerinde durduğumuz, uğraştığımız bir şey. Bu sadece gerçekten ciddi olan bu duruma ilişkin farkındalığı artırıyor."

Hammond, IŞİD'in İngiltere'nin güvenliği için doğrudan tehdit oluşturmasının sebebinin ise IŞİD'in içerisinde İngiliz vatandaşlarının bulunması olduğunu belirterek "Belli bir noktada bu insanların çoğu İngiltere'ye dönmeyi düşünecektir ve bu durumda bu kişiler iç güvenliğimiz için tehdit oluşturacak" ifadesini kullandı.

İngiltere Başbakanı Cameron geçen pazar günü bir İngiliz gazetesinde yayımlanan makalesinde, "son derece tehlikeli bu terörist hareketle başa çıkılmadığı sürece IŞİD militanlarının İngiltere sokaklarında insanları hedef alacak yeterli güce sahip olabileceğini" yazmıştı.

Cameron, geçen haziranda, 400 kadar İngiliz vatandaşının Suriye'deki çeşitli gruplar adına bu ülkedeki çatışmalarda yer aldığına inandıklarını söylemişti. Başbakanlıktan yapılan açıklamada da İngiliz güvenlik güçlerinin 18 ayda Suriye'deki eylemlerle bağlantısı olduğu şüphesiyle 65 kişiyi gözaltına aldığı, bunlardan 40'ının sadece bu yılın ilk üç ayında gözaltına alındığı bildirilmişti. AA

<p>Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov, AKŞAM  TV’den Ezgi Aşık’ın gündeme

Azerbaycan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Anar Eyvazov AKŞAM TV'ye konuştu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'da tatil trafiği başladı

Bağışıklığı güçlendiren kış besinleri