• $8,1172
  • €9,7152
  • 455.298
  • 1378.37
28 Haziran 2018 Perşembe 10:27 | Son Güncelleme:

İngiliz basını: Trump ve Putin anlaşırsa Avrupa'daki NATO ülkelerini Rusya'ya karşı savunmasız kalır

İngiliz basını: Trump ve Putin anlaşırsa Avrupa'daki NATO ülkelerini Rusya'ya karşı savunmasız kalır

İngiltere'de yayınlanan The Times gazetesi, bugün manşetinde yayınladığı haberde İngiltere'nin, ABD Başkanı Donald Trump'ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le barışmasından çekindiğini yazdı. İki liderin önümüzdeki ay görüşmesi planlanıyor.

Gazeteye göre İngiliz bakanlar, Putin'in Trump'ı Avrupa'daki ABD askerlerinin etkisini azaltacak politikalara ikna ederek Avrupa'daki NATO ülkelerini Rusya'ya karşı savunmasız bırakacağından endişeleniyor.

Gazetenin Politika Editörü Yardımcısı Sam Coates ve Brüksel'deki muhabiri Bruno Waterfield'ın imzasını taşıyan habere göre yetkililer Putin'in kıtadaki NATO tatbikatlarını iptal ettirmesinden kaygılanıyor.
 
Gazeteye konuşan bir bakan "Bizi tedirgin eden ihtimal Trump ve Putin arasında bir 'barış' ilan edilmesi ve iki liderin 'Avrupa'da bu kadar askeri ekipmana ne gerek var' diyerek karşılıklı olarak silahlarını geri çekmeleri" diyor ve ekliyor:
 
"BARIŞA KARŞI OLMAK ZORDUR AMA BÖYLE BİR ADIM GERÇEKTEN BARIŞ GETİRİR Mİ?"
 
Bakanlar, uzmanlar ve yetkililerle konuşan Times, toplantıdan çıkma ihtimali olan üç sonucu şöyle sıralıyor:
 
Putin Trump'ı ikna ederek sonbaharda Norveç'te gerçekleşecek tatbikata katılmamasını sağlayabilir. Trump, tatbikata katılmamanın büyük tasarruf sağladığını öne sürebilir.
 
Polonya'nın ABD'yi ülkelerine askeri kurmak için davet etmesi ve bunun için ABD'ye 2 milyar dolar ödemeye hazır olduğunu açıklamasının ardından bu üssün NATO kapsamında değil, ikili bir anlaşmayla kurulması kararı alınabilir.
 
Trump Doğu Ukrayna'da ateşkes karşılığında Kırım'ın ilhakını tanıyıp Rusya'ya yaptırımları azaltabilir. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, bu ihtimali olası görmüyor.
 
TRUMP: HELSİNKİ'DE GÖRÜŞEBİLİRİZ
 
ABD Başkanı Donald Trump, 11-12 Temmuz tarihlerinde Brüksel'de gerçekleştirilecek NATO Zirvesi'nin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ilemuhtemelen Helsinki'de görüşebileceklerini açıkladı.
 
Trump gazetecilere yaptığı açıklamada, Putin ile Suriye'deki savaşı ve Ukrayna'daki durumu görüşeceğini söyledi.

(Gazetevatan)

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler