• $8,7242
  • €10,4062
  • 500.481
  • 1414.15
20 Aralık 2020 Pazar 13:37 | Son Güncelleme:

İngiliz ajan İstanbul'da ölü bulunmuştu... Gizemli ölümün sırrı para çıktı

İngiliz ajan İstanbul'da ölü bulunmuştu... Gizemli ölümün sırrı para çıktı

İstanbul Tophane'deki evinin balkonundan düşerek ölen Suriye'deki ‘Beyaz Baretliler'in en büyük destekçisi James Le Mesurier'in gizli ölümünün sırrı para çıktı. İngiliz ajanın eşi Emma Winberg, eşinin uluslararası bir komplonun değil, başında olduğu vakıftaki finansal sorunların kurbanı olduğunu söyledi.

İstanbul Tophane’deki evinin balkonundan düşerek ölen Suriye’deki ‘Beyaz Baretliler’in en büyük destekçisi James Le Mesurier’in gizli ölümünün sırrı para çıktı. İngiliz ajanın eşi Emma Winberg, eşinin uluslararası bir komplonun değil, başında olduğu vakıftaki finansal sorunların kurbanı olduğunu söyledi.

Hürriyet'in İngiliz Daily Mail gazetesine dayandırdığı haberinde geçen yıl İstanbul Tophane’deki evinin balkonundan düşerek ölen Suriye’deki ‘Beyaz Baretliler’in en büyük destekçisi James Le Mesurier’in esrarengiz ölümünün peşine düştü. Gazeteye konuşan Le Mesurier’in (48) eşi Emma Winberg, Beyaz Baretlileri finanse eden ve Le Mesurier’in başında bulunduğu ‘Mayday Rescue’ adlı vakfın finansal çalkantılarına işaret etti. Winberg, Le Mesurier’in ölümüyle ilgili olarak, vakfın başına geçmek isteyen Hollandalı muhasebeci Johan Eleveld’i suçladı.

ÇARESİZLİĞE SÜRÜKLENDİ

Winberg göre Le Mesurier, bürokrasiyi ve kağıt işlerini pek sevmezdi. Mayday’i genişletirken de kağıt işlerini ihmal edince, vakfın muhasebecisi Elevend’ın baskısıyla karşılaştı. Elevend, Mayday Rescue’daki kötüleşen finansal durumla ilgili Le Mesurier’e baskı yapmaya başladı. Bu da Le Mesurier’i çaresizliğe sürükledi. Suriye’nin güneyinde ‘Sihirli Halı’ adlı Beyaz Baretliler’in bir kurtarma operasyonu için kayıtsız bir şekilde vakıftan 50 bin dolar alan Le Mesurier, hesaptaki açığı kapamak için sahte fatura düzenleme riskini dahi aldı. Çiftin vakfın kasasından borç para alarak Büyükada’da düğün yapması da zimmet söylentilerini gündeme getirdi. Yani Winberg’e göre eşini ölüme sürükleyen şey uluslararası entrikalar değil, vakfın parasal sorunları oldu.

VAKIF İFLASINI AÇIKLADI

Mesurier, 2014’de amacını ‘çatışma ve doğal afet bölgelerinde acil yardım müdahalesi’ olarak tanımlayan Mayday Rescue vakfını kurdu. Suriye projeleri için de 2015’te İstanbul’da ofis açtı. Le Mesurier, ‘Suriye’deki sivil savunma hizmetlerine yaptığı katkılar nedeniyle’, 2016’da İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’ten ‘şövalyelik’ unvanı aldı. Vakıf, ağustos ayında iflasını açıkladı. Mesurier’nin Suriye’de muhaliflere desteğinden ötürü de hedef alınmış olabileceği konuşuluyordu.


Haberin Özeti

İstanbul'daki evinin balkonundan düşerek ölen "Beyaz Baretliler"in en büyük destekçisi ve eski İngiliz ajanı James Le Mesurier'in ölümünün arkasındaki sır perdesi aralandı.

DETAY
• Eşi Emma Winberg, eşinin "uluslararası bir komplonun değil, başında olduğu vakıftaki finansal sorunların kurbanı olduğunu" söyledi.
• Winberg, Le Mesurier'in ölümüyle ilgili olarak, vakfın başına geçmek isteyen Hollandalı muhasebeci Johan Eleveld'i suçladı.
<p>Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, yüzde 19 olan politika faizini d

Merkez Bankası'nın yüzde 19 olan politika faiz oranı değişmedi

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı