• $7,3892
  • €8,9651
  • 440.034
  • 1536.75
10 Ocak 2021 Pazar 07:00 | Son Güncelleme:

İkiyüzlü sosyal sansür

İkiyüzlü sosyal sansür

Gezi olayları ve Türkiye'ye yönelik yalanlara çanak tutan, terörist hesaplara ‘mavi tık' veren tekeller, Kongre baskını sonrası Trump'ın hesaplarını kapattı, kapatmayanı tehdit etti.

Kanlı Kongre baskını sonrası ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını geçici olarak donduran Twitter’dan ikinci darbe geldi. Sosyal medya platformu Trump’ın “realDonaldTrump” adlı hesabını yeni bir şiddet riski yaratma ihtimaline karşı kalıcı olarak askıya aldığını açıklayan Twitter, Trump’ın seçim kampanya ekibi tarafından kullanılan ve 2,4 milyon takipçisi olan “TeamTrump” adlı hesabı da askıya aldı. Ancak ABD merkezli teknoloji şirketlerinin Trump’a indirdiği darbeler bununla da kalmadı. Facebook ve Instagram da Trump’ın hesabını süresiz dondurmuş, YouTube ise tüm videolarını silmişti.

GOOGLE VE APPLE’DAN DARBE

Tüm platformlardan tek tek uzaklaştırılan Trump, bu kez Cumhuriyetçi ABD’liler tarafından sıklıkla kullanılan sosyal medya platformu Parler’dan paylaşım yapınca Apple, uygulamaya 24 saat süre tanıyarak paylaşımları tümden silmesini istedi, aki takdirde uygulamayı Apple Store’dan kaldıracağını açıkladı. Google ise, Trump’ın hesabını askıya almadığı için Parler uygulamasını süre tanımadan Play Store’dan çıkardı. An itibarıyla hiçbir platformda paylaşım yapma şansı kalmayan Trump’ın Trump’ın büyük oğlu ve yardımcılarından Donald Trump Jr. ise son Twitter paylaşımında yaşananları George Orwell’in 1984 adlı ünlü romanına referans vererek anlattı. Alışveriş siteleri de Trump promosyonlarının satışı durduruldu.

Yaşanan olaylardan sonra Trump’ı engelleyen ya da hesaplarını kaldıran sosyal medya hesapları şöyle: 

Twitter (kalıcı olarak askıya aldı), YouTube (videolarını sildi), Snapchat, Facebook, Instagram, Shopify (e-ticaret sitesi), Twitch.

GRAHAM CANLI YAYINDA KIZDI 

ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, mevcut ABD Başkanı Trump’ın Twitter hesabının kalıcı olarak askıya alınmasına tepki göstererek, kararı ‘ciddi bir hata’ olarak değerlenirdi. Graham, Fox News ekranında yaptığı açıklamada Joe Biden ve Nancy Pelosi’ye seslenerek, Trump’ın anayasanın 25. maddesi kullanılarak görevinden alınması için başlatılacak süreci durdurmalarını da istedi. 

KENDİ SOSYAL ALEMİNİ KURACAK 

Gelişmelerin ardından Trump, ABD başkanları için açılan resmi ‘POTUS’ kullanıcı adlı hesap üzerinden açıklamada bulunarak, “Uzun zamandır Twitter’ın ifade özgürlüğünü yasaklamakta çok ileri gittiğini söylüyordum ve bugün Twitter çalışanları, beni susturmak adına hesabımı bu platformdan kaldırmak için Demokratlar ve radikal solcularla iş birliği halinde” dedi.

Trump, Twitter’ın hesabını askıya alacağını tahmin ettiğini belirterek, “Birçok diğer site ile iletişim halindeydik ve yakın zamanda büyük bir duyurumuz olacak. Kendi platformumuzu kurmayı düşünüyoruz Bizi susturamayacaksınız” mesajını paylaştı. Ancak Twitter bu mesajı da bir süre sonra sildi. 

'Mevzubahis Biden'sa 'sandık' önemlidir!'

<h3>Başkan Erdoğan'dan esnafa kredi müjdesi</h3><h3>6 AY ERTELENECEK</h3><p>Başkan Erdoğan, Halkbank

25 Ocak 2021 Güncel Haberler

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

''Eren-4 Karlıova-Varto'' ve ''Eren-5 Bagok'' operasyonları başlatıldı! İşte ilk kareler

Mehmetçik yeni kamuflajlarıyla görev başında