• $8,1584
  • €9,716
  • 454.553
  • 1375.91
01 Mart 2021 Pazartesi 04:03 | Son Güncelleme:

IKBY Başbakanı Barzani: PKK köylerimizi işgal etti

IKBY Başbakanı Barzani: PKK köylerimizi işgal etti

Kuzey Irak'ta devlet ve halk örgütten usandı! 'PKK topraklarımızda işgalci konumunda' IKBY Başbakanı Barzani, anlaşmalara rağmen terör örgütü PKK'nın Kuzey Irak'taki toprakları terk etmediğini, 800 köyün yeniden inşaasına başlanamadığını ve bu durumun devam edemeyeceğini söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanı Mesrur Barzani, Fransa'da yayın yapan France 24 kanalına gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "PKK maalesef IKBY yetkililerinin iyi niyetinden yararlandı" diyen Barzani, "Bazen çiftçilerin topraklarına erişimi engelleniyor. Çoğu zaman köylerden sınır dışı bile ediliyorlar. Bu yüzden bu durumun tırmanmamasını umuyoruz" diye konuştu.

GEREKÇE VERİYORLAR

Barzani, terör örgütünün bölgede dağları, hatta yerleşim alanlarını işgal ettiğini ve bu nedenle 800 köyün yeniden inşa edilemediğini dile getirdi. Komşu ülkelerin güvenliğinin herhangi bir şekilde istikrarsızlaştırılmasını desteklemediklerini kaydeden Barzani, şunları söyledi: "Kesinlikle ülkemizin egemenliğini destekliyoruz. Hiç kimse herhangi bir ordunun varlığını istemez ancak Türk kuvvetlerinin müdahalesi için hiçbir gerekçe olmamalı, ki şu anda PKK onlara bu gerekçeyi veriyor. Umuyoruz ki, PKK bu bölgedeki askeri varlığının kimseye hizmet etmeyeceğini anlayacaktır. Buna kesinlikle müsamaha göstermeyeceğiz"

HALA SİNCAR'DAN ÇEKİLMEDİLER

Barzani, terör örgütü PKK'nın Sincar'daki varlığını sona erdirmeyi de öngören Sincar Anlaşması'nı hatırlattı; anlaşmanın, üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen henüz yürürlüğe konulmamasına tepki gösterdi. IKBY Başbakanı, PKK zulmünden kaçan Ezidi göçmenlerin hala kamplarda kaldığını, evlerine dönemediğini ifade etti. Barzani, PKK'yı işaret ederek, "Sözü edilen güçler hala orada duruyor, Ezidi iç göçmenler kamplarda bekliyor" dedi.

<p>RAMAZAN'IN İLK GÜNÜ YAĞIŞLAR ÇEKİLİYOR</p><p>Hafta başında Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nu

Meteoroloji Uzmanı açıkladı... Ramazan'da hava durumu nasıl olacak?

Sahur sofranızda bunlar olsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe'yi resmi törenle karşıladı.

Düzce'de denizin bir kısmı kahverengiye dönüştü