• $8,1783
  • €9,8404
  • 469.765
  • 1328.13
29 Haziran 2018 Cuma 16:31 | Son Güncelleme:

İHH, Gazzeli şehidin çocuklarına sahip çıktı

İHH, Gazzeli şehidin çocuklarına sahip çıktı

İHH, Filistin'deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında İsrail askerlerince şehit edilen Fadi Ebu Salah'ın 5 çocuğunu, Yetim Sponsorluk Sistemi'ne aldı.

İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı, Filistin’deki Büyük Dönüş Yürüyüşü esnasında İsrail askerlerince şehit edilen Fadi Ebu Salah'ın 5 yetimini Yetim Sponsorluk Sistemine dahil etti.

İHH'dan yapılan açıklamaya göre, vakıf ABD'nin sözde elçiliğini Kudüs'e taşımasının ardından Filistin'de çıkan olaylarda İsrail askerlerince şehit edilen Fadi Ebu Salah'ın 5 çocuğuna Yetim Sponsorluk Sistemi kapsamında sahip çıkacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Fadi Ebu Salah'ın eşi Amine Ebu Salah, engelli eşi ve 5 çocuğuyla 30 Mart’tan bu yana her gün Gazze sınırında düzenlenen barışçıl gösterilere katıldıklarını belirterek, "Şehit olacağını sanki biliyordu… Bana, çocuklarımıza sahip çıkma nasihatinde bulundu ve evden çıktı. Omuzlar üstünde geri döndü. Fadi, topraklarımıza, vatanımıza, Kudüsümüze bağlılığımızı işgal gücüne göstermeyi ve canımızı Mescid-i Aksa'ya feda edeceğimiz mesajını düşmana vermeyi hedefliyordu." ifadelerini kullandı.

Fadi'nin annesi İntisar Ebu Salah ise İsrail'in saldırılarına maruz kalan sınır kasabası Abasan'da oturduklarını ve oğlu Fadi'nin daha önce insansız hava araçları tarafından atılan füzeyle iki bacağını kaybettiğini belirtti.

Oğlu vurulduğunda şehit olduğunu düşündüklerini aktaran Ebu Salah, oğlunun güzel bir aile hayatı olduğunu ve şehadetinin ağırlığını hafifleten 5 çocuğunu bıraktığını kaydetti.

Fadi Ebu Salah

Fadi Ebu Salah, 14 Mayıs'ta ABD Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması ve Nekbe'nin 70'inci yılı nedeniyle Gazze'nin Han Yunus kentinin doğusundaki İsrail sınırında düzenlenen gösteriler sırasında, sınırın diğer tarafındaki İsrail güçleri tarafından şehit edilmiş ve Filistin direnişinin sembolü olmuştu.

4 yıl önce İsrail’in bombardımanında iki bacağını kaybederek gazi olan Ebu Salah, 2014 yılından bu yana tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamasına rağmen topraklarını savunmaya devam etmişti.

<p>Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 'CHP'nin etrafında kümelenen yıkım ekibi, YANLIŞ ve YALAN olduğunu b

Başkan Erdoğan paylaştı! İşte CHP'nin yalan stratejisi

Edirne'de kaybolan yaşlı adamı Tunca Nehri'nde arama çalışmaları sürüyor

Burdur'da yılkı atları drone ile görüntülendi

Hülya doktor hastalarının yanı sıra sokak hayvanlarına da şifa dağıtıyor