• $8,0295
  • €9,6401
  • 455.865
  • 1407.76
24 Haziran 2018 Pazar 16:10 | Son Güncelleme:

Husilere rağmen Hudeyde Limanı’nda gemi geçişi sürüyor

Husilere rağmen Hudeyde Limanı’nda gemi geçişi sürüyor

Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu bugün yaptığı açıklamada, Hudeyde Limanı’na giden gemilere izin verildiğini belirtti. Koalisyon açıklamasında, Husi milislerinin gemilerin Hudeyde limanına girişine kasıtlı olarak engel olduğunun da altını çizdi.

İran destekli Husi milislerine karşı yürütülen başarılı operasyonlar kapsamında Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonu, bugün, Hudeyde Limanı’na giden gemilere izin verildiğini ve örgütün petrol ürünleri taşıyan iki geminin girişine engel olduğunu açıkladı. Koalisyon, Husi milislerinin gemilerin Hudeyde Limanı’na girişine kasıtlı olarak engel olduğunu vurgularken, Hudeyde Limanı’na yönelen gemilere izin verilmeye devam edileceği belirtildi.

Husi komutanı hükümet güçlerine geçti

Basında çıkan haberlere göre Hudeyde’nin 5. Bölge Komutanı Husili Tuğgeneral Said Ebubekr el- Hariri, darbecilerden ayrıldı. Hudeyde Savaşı’nda batı sahillerinde verilen ağır kayıplardan sonra Husi milislerinden ayrılarak hükümet güçlerine katıldığı açıklandı.

Öte yandan, Yemen Ulusal Ordusu, ülkenin güneyindeki el- Hac ilinde İran tarafından desteklenen milislere karşı savaşta yeni bir saha ilerlemesi kaydetti.

Yemen ordu birlikleri ilerleye devam ediyor

Yemen Savunma Bakanlığı’nın internet sitesinde yayınlanan ve askeri bir kaynaktan elde edilen bilgilere göre Yemen ordu güçleri, Arap Koalisyonu’nun da desteğiyle el- Aynen, Sabih bölgelerini ve Mevcer dağını geri almayı başarabildi.

Milisler kitlesel kaçış gerçekleştiriyor

Ayrıca ordu güçleri Hac ilinin kuzeyindeki Kubeyt bölgesinin güneyinde yer alan Perşembe Pazarı dispanserine ulaştıktan sonra el- Murabaha bölgesine yöneldikleri belirtildi.

Kaynak, savaşın hala devam ettiğini milislerin ise Murabaha bölgesine doğru kitlesel kaçış gerçekleştirdiğini bildirdi.

“Şehir temizlenene kadar operasyon devam edecek”

Saada’da ise Saada Merkez Komutanı Ubeyd el- Esle, Husilere karşı gerçekleştirilen askeri operasyonların şehir tamamen temizlenene kadar devam ettirileceğini belirtti.

Esle, Arap Koalisyonu’nun desteğiyle Saada’da birçok yeri kurtaran Ulusal Ordu Güçleri’ne övgüde bulundu.

Saada Merkez Komutanı bu hafta başında milisleri hedef alarak çeşitli cephelerde başlayan askeri operasyonlar sonucunda Husiler’in Akar Daraha’da kuşatma altına alındığını açıkladı.

(Şarku'l Avsat)

<h3>Süper Lig'in 35. haftasında Beşiktaş, MKE Ankaragücü'nü konuk edecek. Cuma günü oynanacak olan B

Beşiktaş - Ankaragücü Maç Önü

Kartal sahilinde görülen deniz salyası endişe yarattı

Türk ve İslam Eserleri Müzesi koleksiyonundan 150 eser beğeniye sunulacak

Irak'ın başkenti Bağdat'ta patlama: 1 ölü, 12 yaralı