• $7,8315
  • €9,3785
  • 448.89
  • 1283.58
25 Eylül 2014 Perşembe 01:45 | Son Güncelleme:

Horasan darbesi

Horasan darbesi

ABD iki hafta önce “IŞİD’den daha tehlikeli” diyerek adını duyurduğu Suriye’de faaliyet gösteren Horasan örgütünü bombardımanda hedef aldı. Diş macunu ile bomba yapma uzmanı olarak tanınan örgüt lideri Muhsin el-Fadli’nin öldürüldüğü öne sürüldü.

Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik ABD öncülüğündeki Arap koalisyonunun hava saldırıları dün de devam ederken, bombardımanın hedefinde sadece IŞİD’in olmadığı belirtiliyor. İki hafta önce ABD’li yetkililerin “IŞİD’den daha tehlikeli. Doğrudan ABD’yi hedef alarak ikinci bir 11 Eylül planlıyorlar” dediği el-Kaide bağlantılı Horasan örgütü de bombardımanın hedefi. 

DİŞ MACUNU BOMBACISI

Örgütün, diş macunundan bomba yapma uzmanı olarak da bilinen lideri Muhsin el-Fadli’nin dünkü hava saldırılarında öldüğüne dair iddialar İngiliz ve Amerikan basınında yer aldı. 

ÖRGÜTÜN HÜCUM MEVZSİ YOK EDİLDİ 

ABD ordusu ise dün, Irak ve Suriye'de terör örgütü IŞİD hedeflerine yönelik 5 yeni hava saldırısı daha düzenlediklerini açıkladı. ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığından (CENTCOM) yapılan açıklamada, Amerikan güçlerinin bombardıman ve savaş uçaklarıyla IŞİD hedeflerine yeni saldırılar gerçekleştirdiği duyuruldu. Irak'ta başkent Bağdat'ın batısındaki iki saldırıda IŞİD'e ait iki silahlı aracın ve silahların saklandığı bir yerin imha edildiği belirtildi. Erbil'in güneydoğusundaki iki saldırıda da örgütün hücum mevzisinin yok edildiği ifade edildi. Suriye'nin kuzeybatısında düzenlenen hava saldırısında ise IŞİD'e ait 8 araca hasar verildiği kaydedildi. 

Kraliçe'ye 'mırmır yapıyor' dedi

İskoçya'da bağımsızlık referandumu sona erdi ama yankıları sürüyor. İngiltere Başbakanı David Cameron'ın New York eski Belediye Başkanı Bloomberg'le konuşurken kameraların mikrofonlarına yansıyan sözleri tartışma başlattı. İskoçya'daki referandum sonucuyla ilgili Kraliçe İkinci Elizabeth'le yaptığı telefon konuşmasını şu sözlerle anlattı: "İskoçya'daki referandumdan bağımsızlık kararı çıkmayınca rahatladım ve haber vermek için aradım. Her şey tamam dedim, o da telefonda mırmır etti. Çok mutlu birini duymadım."

5 SORUDA IŞİD OPERASYONU 

¦  Hangi alanlar vuruldu? 
Saldırı IŞİD’in kalesi konumundaki Suriye’nin kuzeyindeki Rakka bölgesinde yoğunlaştı. Bölge bir yıldan beridir IŞİD’in elinde. Ayrıca IŞİD kontrolündeki Deyr Ezzor, Haseke ve Ebu Kemal de vuruldu. Örgütün karargahları, silah depoları ve araçları hedef alındı. 
¦  Neden Rakka hedefte? 
Bölge IŞİD’in karargahını, eğitim merkezlerini, silah ve mühimmat depolarını barındırıyor. Burada örgüt yıllarca yoksulluk içinde yaşamış insanlara gıda ve temel ihtiyaçlar konusunda yardımda bulunarak destek sağlamayı başardı. 
¦  Hava saldırısında kimler var? 
Tümü Arap ülkelerinden oluşuyor: Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Bahreyn ve Katar. 
¦  Saldırılar ne kadar sürecek? 
Bir süre daha devam edecek. ABD askeri yetkilileri ve hatta ABD Başkanı Barack Obama “daha yeni başladık” yönünde açıklamalar yapıyor. 
¦  Bundan sonraki aşamada ne olacak? 
ABD ilk üç günkü saldırıların örgüt üzerinde yol açtığı etkiyi değerlendirecek. IŞİD yaklaşık bir ay önceden birliklerini dağıtmıştı. 

<p>Editör: Ezgi Aşık / <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p

Fransa'da öfke dinmiyor… Ülkede son durum ne?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Gizemli monolit ortadan kayboldu

Sokağa çıkma kısıtlamasının ardından İstanbul'dan ilk kareler