• $8,3624
  • €10,0991
  • 477.331
  • 1345.15
28 Şubat 2019 Perşembe 01:13 | Son Güncelleme:

Hindistan-Pakistan savaşa girdi mi? Hindistan-Pakistan savaşı son dakika başladı mı?

Hindistan-Pakistan savaşa girdi mi" Hindistan-Pakistan savaşı son dakika başladı mı"

Hindistan Pakistan savaşının başlayıp başlamadığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Hindistan ve Pakistan son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Hindistan ve Pakistan arasında paylaşılamayan Keşmir bölgesinde, tansiyon yeniden yükseldi. Hint basını, Pakistan savaş uçaklarının Keşmir'de Nowshera bölgesine girdiğini; bölgedeki sıcak gelişmeler üzerine havalanan Hindistan ordusuna ait bir MiG jetinin düştüğünü duyurdu. İki ülke arasındaki gerginlikte 14 Şubat’ta Keşmir bölgesindeki Pulwama kentinde gerçekleşen patlama kırılma noktası olmuştu.

Hindistan Pakistan savaşı son dakika haberleri yakından takip ediliyor. Hindistan Pakistan savaşı başladı mı? Hint basını, Pakistan savaş uçaklarının Keşmir'de Nowshera bölgesine girdiğini; bölgedeki sıcak gelişmeler üzerine havalanan Hindistan ordusuna ait bir MiG jetinin düştüğünü açıkladı. Budgam'da gerçekleşen olayda 2 pilotun hayatını kaybettiği; uçağın düşme nedeninin araştırıldığı belirtildi. İki ülke arasındaki gerginlikte 14 Şubat’ta Keşmir bölgesindeki Pulwama kentinde gerçekleşen patlama kırılma noktası olmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Detaylar haberimizde sizlerle.

TÜRKİYE'DEN AÇIKLAMA

Bakan Çavuşoğlu, Hindistan-Pakistan gerginliğiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Keşmir problemleri bir an önce çözülmeli diyen Çavuşoğlu, "Gerginlikten endişe duyuyoruz. Pakistan Dışişleri Bakanı ile sürekli irtibat halindeyiz. Tarafları itidale davet ediyoruz. Gerginlik Afganistan ve bölgeye de yansıyor. Biz özellikle Afganistan sürecine ivme kazandırmak için eş başkanlık yapıyoruz. Bu toplantıyı seçimlerden sonra gerçekleştireceğiz. Türkiye, Pakistan, Afganistan üçlü zirvesini de gerçekleştireceğiz. Her iki taraf da bu zirvenin gerçekleştirilmesinden yana. Biz diyaloğa açığız gerekirse Hindistan ile de bu konuyu görüşmek isteriz. Buradan her iki tarafada itidal çağrısında bulunuyoruz" dedi.

HİNDİSTAN PAKİSTAN SAVAŞI SON DAKİKA

Hindistan ve Pakistan arasında paylaşılamayan Keşmir bölgesinde, tansiyon yeniden yükseldi.

Hint basını, Pakistan savaş uçaklarının Keşmir'de Nowshera bölgesine girdiğini; bölgedeki sıcak gelişmeler üzerine havalanan Hindistan ordusuna ait bir MiG jetinin düştüğünü duyurdu. Budgam'da gerçekleşen olayda 2 pilotun hayatını kaybettiği; uçağın düşme nedeninin araştırıldığı duyuruldu.

Yaşanan gelişmeler üzerine Keşmir'deki Srinagar Havalimanı üç saat süre ile uçuşlara kapatıldığını duyurdu.

PULWAMA'DAKİ PATLAMA KIRILMA NOKTASI OLDU

14 Şubat'ta Keşmir bölgesindeki Pulwama kentinde, Hint güvenlik kuvvetlerini taşıyan otobüse bomba yüklü bir araç ile düzenlenen saldırıda 41 kişi ölmüştü. Saldırının arkasında Pakistan'ın olduğunu ileri süren göstericiler Pulwama'da protesto gösterileri düzenlemişti.

İki ülke arasında yükselen tansiyon dün yeniden yükseldi. Dün Hindistan Dışişleri Bakanı Sushma Swaraj, hava kuvvetlerine ait jetlerin sınırı geçerek, Pakistan'daki 'terör kamplarına' hava operasyonu düzenlediğini; saldırıda çok sayıda miltanın öldürüldüğünü söyledi. Pakistan ordu sözcüsü Asif Ghafoor ise, "Hint uçakları Muzafarabad bölgesinden sızdı. Pakistan Hava Kuvvetleri'nin zamanında ve etkili müdahalesi sonrası, uçak bombasını acele bir şekilde Balakot yakınında ormanlık bir alana bıraktı. Kayıp ya da hasar yok" ifadelerini kullandı.

KEŞMİR SORUNU NEDİR?

İngiltere 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir'i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi Hindistan ile birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesi üzerine de taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde bulunuyor. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim durumda. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, halen Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta olduğu tek eyalet olma özelliği taşıyor. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" adıyla iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), 1948'den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan ise BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.

<p><strong> </strong><span>Gazeteci  Hulki Cevizoğlu, katıldığı bir programda, CHP Genel Başkanı Kem

128 milyar iftirası nasıl kuruldu?

TFF'den 23 Nisan sürprizi! İşte milli futbolcuların çocukluk fotoğrafları

Türkiye'nin en uzun bayrak direğine Türk Bayrağı çekildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, İstanbul'da