• $8,5521
  • €10,365
  • 513.505
  • 1440.95
31 Mayıs 2021 Pazartesi 21:43 | Son Güncelleme:

Hedasi Barajı krizi tırmanıyor... Mısır ve Sudan'dan ortak savaş tatbikatı

Hedasi Barajı krizi tırmanıyor... Mısır ve Sudan'dan ortak savaş tatbikatı
AA

Sudan ve Mısır ordularının 6 günlük ortak savaş tatbikatı tamamlandı. İki ülkenin, Etiyopya'yla yaşanan Hedasi Barajı krizinin tırmandığı dönemde tatbikat düzenlemesi dikkat çekti.

Sudan ve Mısır ordularının, Etiyopya'yla yaşanan Hedasi Barajı krizinin tırmandığı dönemde düzenlediği ortak savaş tatbikatı sona erdi.

AA'nın aktardığı habere göre, Hedasi Barajı'nın ikinci kez doldurulması tartışmalarına denk gelen 6 günlük tatbikat sonrası açıklama yapan Sudan Genelkurmay Başkanı Muhammed Osman el-Hüseyin, "Nil Koruyucuları" tatbikatının, savaş yeteneklerini artırmayı ve düşmanlara caydırıcı gücü göstermeyi amaçladığını belirtti.

"Ulusal güvenliğimiz korunduğu sürece kimseyi hedef almıyoruz." ifadesini kullanan Hüseyin, Sudan ve Mısır'ın kara, deniz ve hava kuvvetlerinin katıldığı tatbikatın önceki tatbikatların bir uzantısı olduğunu söyledi.

Sudan ve Mısır, nisan ayında ve Kasım 2020'de de ortak tatbikat düzenlemişti.

Hedasi Barajı'nın doldurulmasına ilişkin üçlü bir anlaşmaya varılmamış olsa da Etiyopya, temmuz ayında barajı ikinci kez doldurmaya başlayacağını duyurmuştu.

Mısır ve Sudan, Etiyopya'nın ortak anlaşmaya yanaşmadığını ileri sürerek, Nil Nehri'ndeki su akışında yaşanan olumsuz bir duruma seyirci kalmayacaklarını açıklamıştı.

<p>Kentin Anadolu ve Avrupa yakalarındaki birçok ilçesinde aniden başlayan yağış nedeniyle vatandaşl

İstanbul'da yollar göle döndü... Alt geçitte can pazarı

Van'da terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda silah ve mühimmat ele geçirildi

12 yaşındaki güreşçi Antalya dönüşü mahallesinde coşkuyla karşılandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İlham Aliyev ile Şuşa'yı gezdi