• $9,5348
  • €11,0871
  • 548.164
  • 1509.2
21 Eylül 2021 Salı 10:16 | Son Güncelleme:

Havana sendromu CIA'ye bulaştı... En tepede vakaya rastlandı

Havana sendromu CIA'ye bulaştı... En tepede vakaya rastlandı
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Amerikan merkezi istihbarat teşkilatı CIA'nın direktörü William Burns ile birlikte Hindistan seyahatine katılan bir CIA görevlisinde Havana sendromu saptandı.

CIA direktörü William Burns ile Hindistan'a seyahat eden bir CIA görevlisi, Havana sendromuyla uyumlu semptomlar bildirdi.

Aksam.com.tr'nin Reuters haber ajansından aktardığına göre, CNN ve New York Times'ta konuyla ilgili yapılan haberlerde, ismi açıklanmayan kaynaklara atıfta bulunularak, kimliği belirlenemeyen görevlinin tıbbi yardım alması gerektiğini bildirildi.

Bir CIA sözcüsü, Reuters'a yaptığı açıklamada, "Bireylerin uygun tıbbi tedavi almayı da içeren olası anormal sağlık durumlarını ne zaman rapor ettiklerine ilişkin protokollerimiz var" dedi.

Yetkililerin de olduğu yaklaşık 200 ABD'li, migren, mide bulantısı, hafıza kaybı ve baş dönmesi gibi gizemli bir dizi rahatsızlık olan Havana sendromundan rahatsız oldu.

İlk olarak 2016 yılında Küba'daki ABD büyükelçiliğinde görevli yetkililer tarafından bildirildi.

Geçen ay, Başkan Yardımcısı Kamala Harris, ABD büyükelçiliğinden birisinin Havana sendromuyla uyumlu bir sağlık olayı bildirdiğini söylemesinin ardından Hanoi'ye gelişini üç saat erteledi.

Burns, Temmuz ayında, bir zamanlar Usame bin Ladin'in aranmasına öncülük eden kıdemli bir subayı, sendromu araştıran bir görev gücünün başına getirdiğini söylemişti.

  • william burns
  • havana sendromu
<p>Derbiyi Alen Markaryan<span style='font-size: 1.6rem;'>, Ş</span>afak Gözmen <span style='font-si

Derbi öncesinde kim ne demişti?

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu