• $7,5291
  • €9,014
  • 408.825
  • 1538.04
17 Ocak 2021 Pazar 08:43 | Son Güncelleme:

"Harvard'da işe alındınız" diye kandırıldı: 21 yıllık gazeteciyi dolandırdılar

"Harvard'da işe alındınız" diye kandırıldı: 21 yıllık gazeteciyi dolandırdılar

21 yıllık işini bırakıp Harvard'da işe başlayacağını duyuran Hint televizyon habercisi ve yazarı Nidhi Razdan, dolandırıldığını duyurdu.

Hint televizyon habercisi ve yazarı Nidhi Razdan cuma günü kendisini Harvard Üniversitesi'nden iş teklifi aldığına inandıran kapsamlı bir internet dolandırıcılığının hedefi olduğunu söyledi.

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, ödüllü gazeteci ülkenin önde gelen haber kanallarından NDTV'deki 21 yıllık haber sunuculuğu görevini geçen haziranda bırakmış, Twitter'da paylaştığı bir gönderide Harvard Üniversitesi'nde gazetecilik alanında doçent olarak işe başlayacağını duyurmuştu.

Razdan cuma günü paylaştığı bir sosyal medya gönderisinde, Eylül 2020'de üniversitede işe başlayacağına inandırıldığını fakat teklifin düzmece olduğunu duyurdu.

Gazeteci Razdan şunları söyledi:

"Bu saldırının kapsamı karşısında kapıldığım endişe nedeniyle polise şikayette bulundum ve olayla ilgili kanıt teşkil eden tüm belgeleri sundum."

Razdan, devam eden pandemi koşulları nedeniyle işe başlama tarihinin ertelendiğini bildiren e-postalara inandığını, kendisine derslerin Ocak 2021'de başlayacağının söylendiğini belirtti.

"Bu gecikmelerle birlikte bana aktarılan süreçle ilgili bazı idari tuhaflıklar gözüme çarpmaya başladı."

Bu tuhaflıkları başta dikkate almadığını, durumu pandemiden etkilenen ülkelerin mücadele etmekte zorlandığı yeni normale yorduğunu söyledi. Dolandırıldığını ise ancak Harvard Üniversitesi'yle iletişime geçtiğinde anladı.

Rizdan, şöyle konuştu:

"Bu saldırının failleri kişisel verilerime ve iletişim kanallarıma erişim sağlamak için son derece akıllıca hazırlanmış sahte imzalar ve tahrifatlar kullanmış. Cihazlarıma, e-posta ve sosyal medya hesaplarıma da erişmiş olabilirler."

Razdan üniversiteye bu konuyu ciddiye almaları için yazı gönderdiğini söyledi.

The Independent yorum için Harvard Üniversitesi'yle irtibata geçti.

Polis konuyla ilgili şikayet tutanağı tuttu.


Haberin Özeti

21 yıllık işini bırakıp Harvard'da işe başlayacağını duyuran Hint televizyon habercisi ve yazarı Nidhi Razdan, dolandırıldığını açıkladı.

DETAY
• Harvard Üniversitesi'nden iş teklifi aldığına inandırılan Razdan, kapsamlı bir internet dolandırıcılığının hedefi olduğunu söyledi.
• Dolandırıldığını, Harvard Üniversitesi'yle iletişime geçtiğinde anladı.
<p>Öğrencilerin merakla  beklediği yüz yüze eğitim başladı. Çocuklar eski normale nasıl adapte ol

Yüz yüze eğitim başladı, anne babalar nelere dikkat etmeli?

Kahramanmaraş'ta 3 mahalle karantinaya alındı

Türkiye'deki yaban hayatı fotokapana yakalandı

Güneş patlamalarının kaynağı ilk kez belirledi