• $ 6,2336
  • € 6,8843
  • 325.933
  • 105994
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Güvenli bölge sözünden sonra bin TIR yardım

ABD, Türkiye ile sınırda güvenli bölge için çalışırken terör örgütüyle ilişkilerini devam ettiriyor. Son bir buçuk ayda YPG/PKK’ya bin TIR dolusu yardım gitti.

Osman Nuri CERİT

ABD, Suriye’nin kuzeyinde ikili oynamaya devam ediyor. ABD bir taraftan Türkiye ile güvenli bölge için çalışma yürütürken, diğer yandan terör örgütü PYD’ye silah ve mühimmat göndermeye devam ediyor. Güvenli bölge çalışmalarının yürütüldüğü son bir buçuk ayda ABD’nin terör örgütüne gönderdiği TIR’ların sayısı bine ulaştı. Türkiye ile ABD heyetlerinin Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nde harekât merkezi oluşturma hazırlıklarına devam ettiği 10 Ağustos’ta, ABD’nin terör örgütü PYD’ye 70 TIR’lık sevkıyat gerçekleştirdiği haberi geldi. 

ABD’nin ikinci sevkıyatı ise 19 Ağustos’ta oldu. Bu kez 60 TIR dolusu silah ve mühimmat terör örgütüne teslim edildi. ABD ile Türkiye arasında ortak hava ve kara devriyesinin yapıldığı günlerde de ABD’nin TIR’ları, terör örgütüne silah ve askeri malzeme taşımayı sürdürdü. 4 Eylül günü 60 TIR, 9 Eylül günü 55 TIR, Irak-Suriye arasındaki Semelka Sınır Kapısı’ndan geçiş yaparak terör örgütüne ulaştı. Son sevkıyatlar ise 4 gün önce gerçekleştirildi. Önce 200 TIR’lık malzeme gönderilirken, 48 saat geçmeden 150 TIR’lık bir konvoy daha gönderildi. Küçük çaplı sevkiyatlarla birlikte gönderilen TIR sayısının bine ulaştığı kaydedildi. TIR‘ların içinde Hummer marka araçlar, yakıt tankerleri, zırhlı kabinlerin yanı sıra silah ve mühimmatlar da yer aldı.

TELABYAD’DA HAREKETLİLİK

Havadan ve karadan devriyelerin yapıldığı Fırat’ın doğusunda teröristlerin silahlarıyla güvenli bölge dışına çıkması beklenirken, dün Akçakale’nin karşısındaki Telabyad’da iş makinesi hareketliliği gözlendi. Silahlı teröristler oluşturdukları mevzilerde nöbet tutmayı sürdürürken, iş makinelerinin ise kentin iç kesimlerinde çalışma yaptığı görüldü.

5’NCİ ORTAK DEVRİYE

Türkiye ile ABD, Suriye’nin kuzeyine kurulması planlanan güvenli bölgede 5’inci hava devriyesini başlattı. Suriye’den gelen 2 ABD helikopteri ile Akçakele İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan havalanan 2 Türk helikopteri, sınırın iki tarafında devriye uçuşu yapmaya başladı.


<p>Pazarkule ile Kastanies Sınır Kapısı arasındaki ara bölgede bekleyişini sürdüren düzensiz göçmenl

Yunan sınır güçleri düzensiz göçmenleri ses bombasıyla korkutmaya çalışıyor

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İdlib'deki operasyonlarda 1709 rejim unsuru etkisiz hale getirildi

Avrupa'ya girmek isteyen göçmenler Yunanistan sınırında