HAVA DURUMU

Yaşadığınız şehrin günlük hava durumunu görüntüleyin

  • 5,2793
  • 6,0351
  • 211.752
  • 92.749
SON DAKİKA HABERLERİ
Tümü
Reklamı Kapat

Güney ve Kuzey Kore 15 Ekim'de üst seviyede görüşecek

Güney Kore Birleşim Bakanlığı, Kuzey ve Güney Kore’nin 15 Temmuz’da, son zirvede alınan kararların uygulanması konusunu görüşmek üzere sınır köyü Panmunjom’da üst seviyede görüşme yapacağını açıkladı.

x

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore Başkanı Kim Jong Un, geçen ay Pyongyang’da yaptıkları zirve görüşmesinde şartların karşılanması durumunda iki ülkeyi birbirine bağlayan demir ve karayolları da dahil olmak üzere ekonomik yeniden işbirliğini başlatma kararı almıştı.

Moon, Washington’un karşılıklı faaliyetlere başlaması halinde, Kuzey Kore Lideri Kim’in, ana füze mevkiinde ve Yongyon yakınındaki nükleer kompleksindeki füze sistemlerinin sökülmesini seyretmeleri için uluslararası uzmanları davet edeceğini söylediğini nakletti.

Bakanlık, pazartesi, Güney Kore’nin Birleşme Bakanı Cho Myoung-gyon’un başkanlığında yapılacak görüşmenin askerden arındırılmış bölgenin içindeki Panmunjom’de yapılacağını söyledi.

Kuzey Kore ise henüz delegesini teyit etmedi. Ancak önceki görüşmede Kuzey Kore delegesinin başkanlığını Barışçı Birleşim Komitesi Başkanı Ri Son Gwon tarafından yapıldığı hatırlatıldı.

Güney Kore Birleşim Bakanlığı, “Görüşmelerde iki ülke lideri tarafından kararlaştırılan programı neticeye bağlamayı ele alacağız” dedi.

Açıklamanın, ABD’nin, Kuzey Kore’nin nükleer programını ve füze programlarını kaldırması müzakerelerine kıyasla iki Kore arasındaki ilişkilerin çok daha hızlı geliştiği konusundaki endişelerini açıklamasından sonra yapılmasının dikkat çekici olduğu kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Kuzey Kore ve Güney Kore arasında geçen ay yapılan zirvede alınan askeri pakttan memnuniyetsizliğini açıklamasının iki müttefik arasındaki anlaşmazlığın nadir bir işareti olduğuna dikkat çekildi.

Güney ve Kuzey Kore geçen ay yapılan zirvede iki ülke sınırları arasında uçuşa yasak bölge ilan etmiş, askerden arındırılmış bölgede tedricen mayınları temizleme ve gözetleme noktalarını kaldırma ve askeri tatbikatları karşılıklı olarak durdurma kararı almıştı.

(İHA)

Son dakika haberleri, son dakika haber, son dakika gelişmeleri
Son dakika haberleri
‘Bu Delileri Bir Araya Getirmeyecektiniz’ ve ‘Darbenin Kayıp Saatleri’ adlı araştırma kitaplarıyla d

PKK elebaşları, köle olmayı reddeden kadın teröristleri asit kuyularına atıyordu

İşsizlik maaşı için şart koşulan 120 günlük 'prim ödeyerek sürekli çalışma' maddesi değiştiriliyor

Anlık canlı dolar kurları dolar ne olur döviz yorumları Dolar Euro Döviz kuru bugün ne kadar

SGK BAĞKUR hangi banka kaç TL promosyon veriyor? Emeklil maaşı promosyon ödemesi ne kadar

En Çok Okunanlar