• $7,8158
  • €9,4809
  • 461.388
  • 1330.87
29 Nisan 2020 Çarşamba 13:10 | Son Güncelleme:

Güney Çin Denizi'nde gerilim artıyor: ABD Donaması ilk kez söz konusu bölgeyi yasa dışı bir şekilde ihlal etti

Güney Çin Denizi'nde gerilim artıyor: ABD Donaması ilk kez söz konusu bölgeyi yasa dışı bir şekilde ihlal etti

ABD Donanmasına bağlı bir savaş gemisi, Çin Halk Ordusu (PLA) Donanmasına bağlı savaş gemileri ile karşı karşıya geldi. Pekin, ABD'nin kışkırtıcı eylemlerde bulunduğu, gemisinin Güney Çin Denizi'nden savaş uçakları ve gemileriyle kovulduğunu açıkladı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs pandemisiyle mücadele ederken, ABD ve Çin'in salgın konusundaki suçlamalarıyla oluşan gerilim, diplomatik yollarla sınırlı kalmadı.

PLA Donanmasından yapılan açıklamaya göre, ABD Donanmasına bağlı güdümlü bir füze muhripi olan USS Barry, tartışmalı Paracel ya da Xisha olarak bilinen tartışmalı adaların yanından Çin karasularına girdi.

Çin'in Global Times haber sitesine göre, ABD Donaması ilk kez söz konusu bölgeyi yasa dışı bir şekilde ihlal etti.

Olaya ilişkin açıklamalarda bulunan PLA Güney Komutanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Li Huamin, 'ABD'nin kışkırtıcı eylemleri, uluslararası hukuku ve ilgili normları ciddi bir şekilde ihlal ediyor. Çin egemenliğini ve güvenlik çıkarlarını ciddi bir şekilde ihlal ediyor ve bölgesel güvenlik risklerini kasten artırıyor.' dedi.

Bölgesel güvenlik, barış ve istikrara için askeri eylemleri derhal durdurma çağrısı yapan Huamin, 'ABD tarafını anavatanında salgın önleme ve salgın kontrolünü sağlamaya odaklanmaya çağırıyoruz.' dedi.

Bu haftanın başlarında, USS Barry, bu ayın ikinci geçişini yine ciddi gerilimlere neden olan Tayvan Bağazı'ndan yaptı. Her iki olayda da Çinli bir uçak gemisi, savaş gemisini takip etti.

Amerikan savaş gemileri, 'navigasyon özgürlüğünü' koruma gerekçesiyle. Tayvan Boğazı, Güney ve Doğu Çin denizlerinde düzenli olarak devriye geziyor. Çin tarafı ise, hak iddia ettiği sular nedeniyle söz konusu eylemlerin egemenliğini ihlal ettiğini savunuyor.

star.com.tr

Çanakkale Boğazı'ndan geçen akaryakıt tankerinde arıza

Çanakkale Köprüsü'nün kırmızı beyaz kulelerinde sona doğru

Medresenin kubbelerini soydular!

Karantinası biten Hatice Kübra'dan duygulandıran açıklama

<p>Akşam TV WhatsApp hattı: 0530 708 54 44</p>

Minik Azze ile sevimli Baron'un dostluğu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Bakan Karaismailoğlu, Sarıkamış-Karakurt-Horasan yolu açılış törenine katıldı

İçişleri Bakanlığı: Bitlis'te 2 bin 571 personelin katılımıyla ''Yıldırım-16 Sehi Ormanları Operasyonu'' başlatıldı