• $9,2739
  • €10,7649
  • 526.102
  • 1409.56
17 Eylül 2021 Cuma 17:48 | Son Güncelleme:

Güney Afrika'dan Malezya'ya kaçırılacaklardı... 32 gergedan boynuzu bulundu

Güney Afrika'dan Malezya'ya kaçırılacaklardı... 32 gergedan boynuzu bulundu
AA

Nesli tükenen gergedan türlerinin bulunduğu Güney Afrika'da polis, Malezya'ya kaçırılacak 32 gergedan boynuzunu ele geçirdi. Gauteng eyaletinde bir içki deposuna düzenlenen operasyon, şarap sandıklarının altına gizlenen 32 gergedan boynuzunu ortaya çıkardı.

Dünya genelinde nesilleri tükenme riski altında bulunan gergedan türlerine ev sahipliği yapan Güney Afrika'da polis, Malezya'ya kaçırılmak üzere depolanmış 32 gergedan boynuzu ele geçirdi.

AA'nın aktardığı habere göre, Güney Afrika Polis Teşkilatından (SAPS) yapılan açıklamada, Gauteng eyaletinde bir içki deposuna düzenlenen operasyonda, yetkililerin şarap sandıklarının altına gizlenmiş 32 gergedan boynuzu bulduğu belirtildi.

Açıklamada, olayla ilgisi olduğu tespit edilen 54 yaşındaki bir polis memuruyla, 39 yaşındaki bir kadın mahkeme tercümanının gözaltına alındığı kaydedildi.

GÜNEY AFRİKA'DA 2021'İN İLK YARISINDA 249 GERGEDAN HEDEF OLDU

Dünya Yaban Hayatı Fonu (WWF) verilerine göre, 20. yüzyıl başlarında dünya genelinde yarım milyonu aşan gergedan nüfusu, boynuzları için kontrolsüz şekilde avlanmaları sonucunda 2021 itibarıyla 27 bine kadar geriledi.

Yaklaşık 5 bin gergedana ev sahipliği yapan Güney Afrika'da ise her yıl yüzlerce gergedan, yüksek maddi değere sahip boynuzları için kaçak avcıların hedefi olmaya devam ediyor.

Güney Afrika Orman, Balıkçılık ve Çevre Bakanlığı verilerine göre, 2021 yılının ilk altı ayında nesilleri tükenme riski taşıyan 249 gergedan avlandı.

Bu rakam ülkedeki gergedan nüfusunun yaklaşık yüzde 5'ine denk geliyor.

Öte yandan hükümetin uyguladığı sıkı tedbirler sayesinde, son yıllarda ülkede avlanan gergedan sayısında yaşanan ciddi düşüş dikkati çekiyor.

Bununla birlikte, özellikle Asya ülkelerinden yoğun rağbet gören yasa dışı gergedan boynuzu ticareti, nesilleri tükenmekte olan gergedan türleri için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi