• $8,3465
  • €9,6728
  • 504.287
  • 1112.37
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
22 Temmuz 2020 Çarşamba 18:55 | Son Güncelleme:

Grönland krizi sonrası kritik ziyaret... ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Danimarka'da

Grönland krizi sonrası kritik ziyaret... ABD Dışişleri Bakanı Pompeo Danimarka'da
AA

Danimarka Krallığı'na bağlı, Kuzey Kutbu'nda bulunan dünyanın en büyük adası Grönland'ın, geçtiğimiz yıl ABD ile Danimarka arasında diplomatik münakaşaya yol açmasının ardından, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Danimarka'ya ziyaret gerçekleştirdi. Pompeo, Danimarka ile Kuzey Kutbu konusunda iş birliklerini artırmak istediklerini vurguladı.

Danimarka Krallığına ait Kuzey Kutbu'nda yer alan dünyanın en büyük adası Grönland'ın, geçtiğimiz yıl ABD ile Danimarka arasında polemiğe neden olmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Danimarka'yı ziyaret etti.

AA'nın aktardığı habere göre, İngiltere ziyaretinin ardından Danimarka'ya gelen Pompeo, Başbakan Mette Frederiksen, Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod, Grönland Dışişleri Bakanı Steen Lynge ve Faroe Adaları Dışişleri Bakanı Jenis av Rana ile görüşmelerde bulundu.

Pompeo, sabah Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen tarafından Başbakanlık Konutu Marienborg Sarayı’nda kabul edildi.

İkili sarayın bahçesinde yürüyüş yaparak başladığı görüşmesini, konutta yapılan heyetler arası görüşmeyle sonlandırdı.

Frederiksen ile görüşmesinin ardından Pompeo'nun Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ile görüşmesine, Danimarka'ya bağlı adalardan Grönland Dışişleri Bakanı Steen Lynge Faroe Adaları Dışişleri Bakanı Jenis av Rana da katıldı.

KUZEY KUTBU’NA İLGİ BÜYÜK

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Pompeo, Danimarka'nın Çin’e karşı müttefik olarak önemine değindi.

Pompeo, geçen yıl ABD Başkanı Donald Trump’un, Danimarka Krallığı’na bağlı Kuzey Kutbu’nda bulunan dünyanın en büyük adası Grönland’ı satın alma önerisini açıklamasının ardından, Danimarka ile Kuzey Kutbu konusunda iş birliklerini artırmak istediklerini vurguladı.

Pompeo, şunlar dedi:

"Danimarka’nın Kuzey Kutbu’nda yaptığı çalışmaları takdir ediyoruz. Bölgeye olan ilgi büyük, özellikle oyunun kuralını bizim gibi oynamayan ülkeler tarafından."

Çin’i “ulusal tehdit” olarak tanımlayan Pompeo, Danimarka’nın, Çin tehdidine karşı da ABD’ye yardımcı olacağına güvendiğini söyledi.

Danimarka Dışişleri Bakanı Jeppe Kofod ise NATO müttefiki olan iki ülke arasındaki güçlü bağlara vurgu yaparak Grönland’a yaptığı 12,1 milyon dolarlık yardım için ABD'ye teşekkür etti.

Basın toplantısında “Grönland’ın satılması” konusunun görüşmelerde gündeme gelip gelmediği sorulan Kofod, Grönland’ın satılması konusunun geçen yıl kapandığını ve görüşmelerde gündeme gelmediğini, yapılan görüşmelerde Kuzey Kutbu bölgesinde güvenlik ve ticaretin artırılması gibi konuların ele alındığını söyledi.

<p>Editör-Kurgu: Ezgi Aşık /<a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</

Ege'deki deprem Büyük Marmara'yı tetikler mi?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Brokolinin faydaları saymakla bitmiyor! Brokoliyi nasıl tüketirsek daha sağlıklı olur?

Vahşi doğanın hamile hayvanları