• $7,6547
  • €9,0931
  • 415.986
  • 1541.71
29 Temmuz 2014 Salı 08:28 | Son Güncelleme:

Gazze‘ye yoğun bombardıman

Gazze‘ye yoğun bombardıman

İsrail savaş uçakları ve topçu birlikleri, Gazze'nin çeşitli bölgelerini yoğun bombardımana tuttu. Saldırılarda hayatını kaybeden Gazzelilerin sayısı bin 119'a yükseldi.

İsrail'in, abluka altındaki Gazze'ye gece boyunca düzenlediği saldırılarda 11 kişinin hayatını kaybettiği, 50 kişinin yaralandığı bildirildi.

Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin güneyindeki Refah kentine düzenlediği hava saldırısında Dahir ailesinden 5 kişinin hayatını kaybettiğini, 20 kişinin yaralandığını söyledi.

Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine yönelik saldırılarda En-Neccar ailesinden 3 kişinin öldüğünü, 15 kişinin yaralandığını ifade eden Kudra, Gazze'nin orta kesimindeki el-Breyc Kampı'na düzenlenen hava saldırısında ise 3 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtti.

İsrail ordusunun Gazze'nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda da 15 Filistinlinin yaralandığını aktaran Kudra, son saldırılarla 7 Temmuz'dan bu yana hayatını kaybeden Filistinli sayısının bin 119'a, yaralıların ise 6 bin 550'ye yükseldiğini kaydetti.

BM kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

AYNİ AİLEDEN 7 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, "İsrail ordusu, Refah kentinde Ebu Zeyd ailesinin evine saldırı düzenleyerek, katliam yaptı. Saldırıda çoğu kadın ve çocuklardan oluşan 7 kişi öldü, 20 kişi yaralandı" dedi.

30 EV TAMAMEN YIKILDI

Filistin uzlaşı hükümetinin Bayındırlık ve İskan Bakanı Mufid el-Hasayine, İsrail'in Ramazan Bayramı'nın birinci gününde Gazze'ye yönelik düzenlediği saldırılarda 30 evin tamamen yıkıldığını, 40 evde ise kısmi tahribat meydana geldiğini söyledi.

Görgü tanıkları ise İsrail'in gece boyunca Gazze'deki hükümet binaları ile evleri hava, kara ve denizden bombalamaya devam ettiğini, saldırılar sebebiyle ölü ve yaralananların bulunduğunu ifade etti.

Öte yandan, Filistin emniyet kaynakları, İsrail'in Gazze'ye dün yaklaşık 100 füze attığını belirtti.

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, bayramın birinci günü 43 Filistinlinin öldüğünü, çoğu çocuk ve kadın 260 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

EL-AKSA TELEVİZYONU VURULDU

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Gazze'nin batısında bulunan Nasr Mahallesi'ndeki el-Aksa televizyon binasını vurdu. Saldırıda bina tamamen yıkılırken, çevredeki evler zarar gördü.

İsrail ordusuna ait bir insansız hava aracı (İHA) ise er-Rimal semtindeki el-Aksa radyo binasını bombaladı. Saldırı nedeniyle radyonun yayınlarının durduğu belirtildi

El-Aksa televizyon binası, İsrail'in 2008 ve 2012 yıllarında Gazze'ye düzenlediği saldırılar sırasında da bombalanmıştı.

İsrail'e ait bir İHA, 2012 yılındaki savaşta el-Aksa kanalı çalışanı 2 gazeteciyi taşıyan aracı hedef almış, saldırıda gazeteciler hayatını kaybetmişti.

BM kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti.

HENİYE'NİN EVİ VURULDU

Öte yandan görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, İsrail savaş uçakları, Heniye'nin Gazze'nin batı kesiminde yer alan eş-Şati Mülteci Kampı'ndaki evini bombaladı.

Saldırıda Heniye'nin evi ve çevresindeki binalarda ciddi hasarın meydana geldiği ifade edilirken, ölü veya yaralı olup olmadığına dair bilgi verilmedi.

İsrail'in 23 günden bu yana Gazze'ye düzenlediği saldırılarda Hamas Siyasi Büro üyelerinden İmad el-Alemi, Mahmud ez-Zehhar, Nizar Avadullah, Ziyad ez-Zaza ve Halil el-Hayye, eski İçişleri Bakanı Fethi Hamad ve Heniye'nin Danışmanı Basim Naim'in yanı sıra Hamas'ın üst düzey yetkililerinden diğer 4 kişinin evi bombalamıştı. AA

<p>Cumhurbakanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye - ABD ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. Kal

'NATO savunma sistemine entegre edilmeyecek'

Taşınabilir karavan tipi yayla evlere ilgi arttı!

Elektrikli traktör haziran ayında seri üretime başlıyor

Çinli dev akıllı telefon markası Türkiye'de test üretimine başladı