• $7,8228
  • €9,4308
  • 459.326
  • 1328.83
28 Ekim 2020 Çarşamba 16:06 | Son Güncelleme:

Fransız vekil Autain'den islamofobi çıkışı: Bu durum bizi iç savaşa sürükler

Fransız vekil Autain'den islamofobi çıkışı: Bu durum bizi iç savaşa sürükler
AA

Fransız Milletvekili Clementine Autain, ülkede artan İslam karşıtı açıklamalara ilişkin, "Böyle bir iklim içinde bulunduğumuz devasa sorunları çözmez. Ancak iç savaşa sürekler." değerlendirmesinde bulundu.

Fransız Milletvekili Clementine Autain, Fransa Cumhurbaşkanı Emanuel Macron'un İslam karşıtı söylemleri ve siyasetçilerin Müslümanları hedef alan sözlerine ilişkin, "Böyle bir iklim içinde bulunduğumuz devasa sorunları çözmez. Ancak iç savaşa sürekler." değerlendirmesinde bulundu.

AA'da yer alan haberde aşırı solcu Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinden (LFI) Milletvekili ve gazeteci Autain, Le Monde gazetesindeki yazısında, 16 Ekim'de öğretmen Samuel Paty'nin öldürülmesinin ardından ülkede başta eski Başbakan Manuel Valls olmak üzere siyasetçilerin birlik oluşturmak yerine Müslümanlara yönelik hakaretlerde bulunmayı tercih ettiğini belirtti.

"FRANSA KONTROLÜ KAYBETMEK ÜZERE"

Terörle mücadelenin duyguyla değil akılla yürütülmesi gerektiğine dikkati çeken Autain sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fransa, kontrolü kaybetmek üzere. Ülkemiz özgürlükleri ve demokrasiyi savunmak adına özgürlükleri ve demokrasiyi ayaklar altına alıyor. Fransa'daki tartışmalar aşırı sağcı fikirlerin yarışmasına döndü."

Autain, ülkede başörtüsünün yasaklanmasının ve marketlerde helal yiyeceklerin bulunduğu reyonlara son verilmesinin istendiğini anımsattı.

Ülkede mantık ve evrensel aklın yerine kin ve intikam duyguları ile özgürlükleri kısıtlayan yasaların hakim olmaya başladığına işaret eden Autain, "Böyle bir iklim içinde bulunduğumuz devasa sorunları çözmez. Ancak iç savaşa sürekler." değerlendirmesinde bulundu.

Autain, sosyal medyada şiddetin katlanarak arttığını belirterek, "Ülkemiz her geçen gün biraz daha faşizm öncesi bir topluma benziyor." ifadesine yer verdi.

Arap dünyasında Macron'un İslam karşıtı açıklamalarına tepkiler sürerken, Fransız ürünlerine yönelik boykot çağrıları da yükseliyor.

<p>Mersin'de sokak ortasında başlayan ve bir pastanede devam eden kavgadan korkan 2 çalışan korunmak

Mersin'de ilginç anlar: Kavgadan korkup dolaba saklandılar

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

WhatsApp yanlış mesaj gönderme tarih oluyor! İşte yeni özellik

MSB'den Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda görevli komandolara eğitim