• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
07 Kasım 2020 Cumartesi 00:51 | Son Güncelleme:

Fransız Bakan'dan "İslam" açıklaması: İslam hoşgörü dinidir ancak aşırılıkla mücadele edilmelidir

Fransız Bakan'dan "İslam" açıklaması: İslam hoşgörü dinidir ancak aşırılıkla mücadele edilmelidir
AA

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, İslamın hoşgörü dini olduğunu ancak aşırılıkla mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

Darmanin, terörle mücadele ve Akdeniz kıyılarında yasa dışı göçü engellemek için Tunus ile iş birliği yapmaları gerektiğini dile getirdi. Bakan Şerefuddin de Tunus ve Fransa'nın, Akdeniz'de tehlike ve tehditlerle karşı karşıya olduğunu belirtti.

"Dini ve cinsiyeti olmayan" terörizmle mücadeleye önem verilmesinin zorunlu olduğunu dile getiren Şerefuddin, İslam'ın, çeşitli halklarla ılımlı ve barışçıl bir şekilde yaşamaya çağıran bir din olduğunu kaydetti.

AA'nın aktardığı habere göre, düzensiz göç konusuna da değinen Şerefuddin, Tunusluların yasalara göre ülkelerinde hoş karşılanmaya devam edileceğini belirterek, "Biz her zaman herhangi bir Tunusluyu ülkeye kabul etmeye hazırız ve bu, Tunusluların onurunu koruyacak koşullarla gerçekleşir." dedi.

Şerefuddin, (Fransa'dan) sınır dışı edilen her Tunuslunun sınır dışı edilmeden önce tüm itiraz yöntemlerinin yerine getirilmesi dahil tüm haklarını kullanabilmesine olanak sağlanmasını ve haklarının muhafaza edilmesini talep etti.

"TERÖR OLGUSU ORTADAN KALDIRILMALI"

Öte yandan, Fransa İçişleri Bakanı Darmanin'in, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said ile görüşmesinden sonra Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, terör olgusunun gerçek nedenleri ele alınarak ortadan kaldırılması ve düzensiz göçe son verilmesi gerektiği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı Said, ülkesinin terörden uzak olmadığını, son yıllarda Tunusluların ve yabancıların hedef alındığı terör eylemlerine tanık olduğunu belirtti.

Bakan Darmanin de ülkesinin dinlerle değil, aşırılık yanlısı ideolojilerle mücadele ettiğini savundu.

Özellikle terörle mücadele başta olmak üzere iki ülke arasındaki güvenlik iş birliğinden övgüyle söz eden Darmanin, bu iş birliğinin ikili ve çok taraflı düzeylerde yoğunlaştırılması çağrısında bulundu.

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü