• $8,7246
  • €10,4088
  • 500.503
  • 1414.15
11 Mayıs 2021 Salı 21:13 | Son Güncelleme:

Fransa'da sömürgecinin heykelini boyayarak tahrip etti: "Geliştiriyordum"

Fransa'da sömürgecinin heykelini boyayarak tahrip etti: "Geliştiriyordum"
AA

Fransa'da, köleliği yasallaştıran sömürgecinin heykelini boyayarak tahrip eden aktivist, "Tahrip etmedim, geliştiriyordum." diyerek kendini savundu.

Fransa'nın başkenti Paris'teki, 17. yüzyılda Afrika'da köleliği yasalaştıran, haklarını kısıtlayan Jean-Baptiste Colbert'in heykelini boyadığı için yargılanan siyahi aktivist Franco Lollia, heykele zarar vermediğini, geliştirdiğini söyledi.

AA'nın haberine göre, Fransa Kralı XIV. Louis döneminde devlet bakanlığı da yapan Colbert'in Ulusal Meclis'in önündeki heykelinin üzerine 23 Haziran 2020'de kırmızı boyayla "devlet negrofobisi (siyahi korkusu)" yazdığı için "kamu mülküne zarar vermekten" yargılanan Lollia, bugün hakim karşısına çıktı.

Siyahi aktivist Lollia, yargılanmasının bile bir hakaret olduğunu belirterek, "Heykeli tahrip etmedim, geliştiriyordum." dedi.

Ülkedeki köklü ırkçılığı protesto için siyasi bir eylemde bulunduğunu savunan Lollia, Colbert'in insanlığa karşı suçlar işlediğini ifade etti.

HEYKELİN VARLIĞI, SİYAHİLERİN YÜZÜNE TÜKÜRMEK ANLAMINA GELİYOR

Lollia, Colbert'in Ulusal Meclis'in önünde heykelinin bulundurulmasının Fransa devletinin bugün bile içgüdüsel olarak negrofobik olduğunu gösterdiğini söyledi.

"Heykelin varlığı, benim gibi görünen herkesin suratına tükürmek anlamına geliyor" diyen Lollia, tarih tekerrür ettiği ve adalet sistemi kör olduğu için hayal kırıklığı içinde olduğunu dile getirdi.

Savcı, Lollia'ya 800 avro ve kamu hizmeti cezası verilmesini talep ediyor.

Hakim, kararını 28 Haziran'da açıklayacağını duyurdu.

Fransa Kralı XIV. Louis döneminde devlet bakanlığı yapan Colbert, 1685'te Fransa'nın Afrika'da sömürdüğü ülkelerde köleliği yasalaştıran ve siyah kölelerin haklarını kısıtlayan ve "Kara Kod" olarak bilinen yasaları çıkarmıştı.

<p>Seda Sayan ve Uğur Arslan'ın sunuculuğunu üstlendiği bir  döneme damgasını vuran Evleneceksen Gel

Solmaz Çiros, Armağan Çağlayan'ın programını terk etti

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı