• $8,6449
  • €10,1401
  • 491.419
  • 1407.46
15 Eylül 2021 Çarşamba 10:20 | Son Güncelleme:

Fransa'da cumhurbaşkanı adayının seçim vaadi: Muhammed ismini yasaklayacağım

Fransa'da cumhurbaşkanı adayının seçim vaadi: Muhammed ismini yasaklayacağım
TRT Haber

Aşırı sağcı Fransız yazar Eric Zemmour, Arap isimlerinin ve Arap kültürünün Fransız toplumunu daha az Fransız yaptığını söyleyerek İslam karşıtlığı yaptı. Muhammed gibi isimlerin yasaklanması çağrısında bulunan Zemmour'un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması bekleniyor.

Fransa'da aşırı sağcı yazar Eric Zemmour, Arap isimlerinin ve Arap kültürünün Fransız toplumunu daha az Fransız yaptığını söyleyerek Muhammed gibi isimleri yasaklama çağrısı yaptı. Zemmour'un cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olması bekleniyor.

TRT Haber'in Morocco World News'ten aktardığı habere göre, 2022'de Fransa'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylığını açıklaması beklenen aşırı sağcı gazeteci ve yazar Eric Zemmour, televizyon kanalı CNEWS'te İslam karşıtı ifadeler kullandı.

Zemmour, Son kitabı "La France n'a pas encore dit son dernier mot"un (Fransa henüz son sözünü söylemedi) Fransa'nın kaybettiği emperyal prestijini geri kazanma vizyonunu ortaya koyduğu bir kampanya kitabı olacağını duyurdu.

"Fransa için iyi fikirlere sahip olduğumu düşündükleri için beni aday olmaya zorluyorlar" diyen yazar, adaylığını resmi olarak açıklamadı. Ancak İslam düşmanlığını körükleyen seçim vaadini duyurdu.

Fransa'da ırkçılık heykellere kadar uzandı

MUHAMMED İSMİNE YASAK

Seçildiği takdirde hangi politikaları uygulayacağı sorusuna Zemmour, "ilk adımlarımdan biri Fransızca olmayan Muhammed ismini yasaklamak olacak" cevabını verdi.

"Eğer 3'üncü nesil hala çocuğuna Muhammed adını veriyorsa, bunu son derece üzücü buluyorum. Normal olarak bir önceki neslin zaten ismini değiştirmiş olması gerekiyordu. Müslümanlar çocuklarına Muhammed adını veremeyecek. İkinci isim olarak verebilir"

Eric Zemmour'un sözlerine mensubu olduğu aşırı sağ cephe de dahil hemen tüm çevrelerden tepki geldi.

63 yaşındaki siyasi yorumcu, kışkırtıcı söylemleri nedeniyle CNews'te yayın yasağı aldı

DEFALARCA CEZA ALDI

Kariyerine siyaset muhabiri olarak başlayan Zemmour, televizyon programlarında gösterdiği yabancı düşmanlığıyla giderek daha fazla tanınmaya başladı. İslam ve etnik azınlıklar hakkındaki yorumları, onu sürekli yasal sıkıntıya soktu.

Şubat 2019'da bir Fransız mahkemesi Zemmour'u "ırksal nefreti kışkırtmaktan" suçlu buldu ve binlerce euro para cezası ödemesine hükmetti.

  • Fransada aşırı sağcı yazar Eric Zemmour
  • yazar Eric Zemmour islam karşıtlığı
  • Fransa İslam karşıtlığı
<p>Başkan Erdoğan, milyonlarca insanın hayatını kaybettiği, 10 milyonlarca insanın Kovid-19 virüsünü

Başkan Erdoğan: TURKOVAC'ı tüm insanlığın istifadesine sunacağız

Bodrum'un suyunu karşılayan Mumcular Barajı yüzde 10'luk seviyenin altına düştü

İETT tarihinin aynı hatta çalışan ilk şoför çifti

Van Gölü'nde binlerce yıllık mikrobiyalitler görüntülendi