• $9,3377
  • €10,8749
  • 533.047
  • 1432.68
31 Ağustos 2021 Salı 17:26 | Son Güncelleme:

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: "Afganistan'daki durumu iyi kavrayamadılar"

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian: "Afganistan'daki durumu iyi kavrayamadılar"
AA

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ABD'nin Afganistan'ı "bu kadar hızla terk etmek zorunda kalmasının Batı'ya, ABD'ye büyük bir darbe olduğu, bunun durumu iyi kavrayamamaktan kaynaklandığını" belirterek Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'a baskıyı sürdürmesi gerektiğini söyledi.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, ülkesinin Afganistan'da kontrolü ele geçiren Taliban'a baskıyı sürdürmesi gerektiğini belirtti.

AA'nın aktardığı habere göre, Le Drian, France 2 televizyonuna yaptığı açıklamada, ABD'nin ülkeyi bu kadar hızla terk etmek zorunda kalmasının Batı'ya, ABD'ye büyük bir darbe olduğu, bunun Afganistan'daki durumu iyi kavrayamamaktan kaynaklandığı değerlendirmesinde bulundu.

Taliban'ın, ülkenin kontrolünü 15 günde ele geçirmesini "sürpriz" olarak değerlendiren Fransa Dışişleri Bakanı, Taliban'ın Kabil Hamid Karzai Havalimanı'nın işletmesi konusunda Türkiye ve Katar ile görüşme halinde olduğunu söyledi.

Afganistan'dan ayrılmak isteyenlerin ticari uçuşları kullanabilmesi için bir an önce havalimanının güvenliğini sağlayacak bir anlaşma yapılması gerektiğini savunan Le Drian, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin havalimanının güvenliğinin sağlanması konusundaki kararı uygulanmalı. Katar ve Türklerle, havalimanının işletmesi konusunda müzakereler sürüyor. Havalimanına erişimin güvenli olmasını talep ediyoruz." ifadesini kullandı.

Le Diran, ülkesinin Taliban'a baskıyı sürdürmesi gerektiğini ancak Taliban ile müzakere yürütmediklerini kaydetti.

<p class=''>CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaorğlu  dostları tarafından iyice köşeye sıkıştırıldı. Açı

HDP'den Millet İttifakı'na Öcalan şartı

İstanbul'da sabah saatlerinde trafik yoğunluğu yaşanıyor

İstanbul'da muhteşem dolunay manzarası

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Togo'ya geldi