• $7,4294
  • €8,982
  • 412.302
  • 1471.39
29 Ağustos 2012 Çarşamba 11:48 | Son Güncelleme:

'First Lady' adayı Ann Romney, eşini anlattı

'First Lady' adayı Ann Romney, eşini anlattı

Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney'nin eşi Ann Romney, Amerikan halkına, "kimsenin Mitt Romney gibi ABD'yi daha iyi bir ülke haline getiremeyeceği" mesajını verdi.

        
Romney, Cumhuriyetçi Parti'nin, Florida eyaletinin Tampa kentinde yapılan kurultayında konuştu.
        
Ann Romney'nin konuşması, özellikle eş ve baba olarak Mitt Romney'in "insani ve duygusal" yönlerini yansıtması ve seçmenin Romney'nin işadamlığı ve politikacılığı dışındaki diğer yönleriyle buluşup aralarında bağ kurabilmeleri açısından ciddi önem taşıyordu.
        
Özellikle de seçimin kaderini belirleyecek kararsızlar ve bağımsızlar ile kadınlar gibi seçmen gruplarını çekmede, Romney'nin işadamı ve valilik yönü dışında, karakterinin daha fazla seçmene anlatılabilmesi partinin öncelikleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de Ann Romney'nin konuşması büyük merakla bekleniyordu.
        
Kurultayda, arkasında eşi ve çocuklarının fotoğraflarının gösterildiği platforma, kırmızı elbisesiyle çıkan Romney, konuşmasına Isaac kasırgası nedeniyle zor durumda olan Amerikalılar için dua edilmesini isteyerek başladı.
        
Seyircilere, "kalbinden, sevgiden" bahsedeceğini belirten Romney, konuşmasının ilk bölümünde kadınlara seslendi.
        
Özellikle doğum kontrol, kürtaj tartışmaları ve son dönemde Cumhuriyetçi senatör adayı Todd Akin'in ülkede yoğun tepki çeken "meşru tecavüz" sözü gibi  nedenlerle kadınlar arasında, ABD Başkanı Barack Obama kadar popüler olamayan eşi Mitt Romney için kadınların sempatisini kazanmaya çalışan Ann Romney, Amerikalı kadınlara, "Sizler, Amerika'nın en iyilerisiniz, Amerika'nın umudusunuz, siz olmadan Amerika olamaz. Anneler, Amerika sizin sayenizde bir arada" demesi ve, "Kadınlar sizleri seviyorum, seslerinizi duyabiliyorum" gibi sözler kullanması dikkati çekti.
        
-"Bizim evliliğimiz gerçek bir evlilik"-
        
Eşi Mitt Romney'den de sevgi ve övgüyle bahseden Ann Romney, "Size niçin ona aşık olduğumu söyleyebilirim: Uzun boylu, bol bol gülen, heyecanlı, aileme karşı kibardı. Beni güldürürdü, hala da güldürüyor. Dünyanın en şanslı kadınıyım" ifadelerini kullandı.
        
Üniversitede ve genç olmalarına, ayrı mezhepten olmaları gibi türlü zorluklara rağmen evlendiklerini ve bir apartmanın alt katına taşındıklarını anlatan Romney, birlikte ev temizlediklerinden, ütü masasını mutfak masası olarak kullandıklarından bahsetti ve aradan 42 yıl geçmesine rağmen hala "lisede dans ettiği o adama aşık olduğunu" söyledi.
        
Bazı yerlerde yazıldığı gibi "masal kitabı evliliğine" sahip olmadıklarını ifade eden Romney, "Masal kitaplarında, uzun yağmurlu kış gecelerinde evin içinde bağrışan 5 tane çocuk yoktur, o masal kitaplarında göğüs kanserine ayrılmış bir bölüm yoktur. Masal kitabı evliliği mi? Mitt ve benim sahip olduğumuz, gerçek bir evlilik" dedi.
        
-"Mitt'in başarısı eline verilmedi, o inşa etti"-
        
Mitt Romney'nin her zaman diğer insanların yardımına koştuğunu belirten Ann Romney, ancak eşi Romney'nin yaptığı yardımlardan bahsetmeyi sevmediğini ve bunları siyasi malzeme olarak görmediğini ifade etti.
        
Ann Romney, "Şunu, gelecek başkanın kim olması gerektiğini düşünen tüm Amerikalılar'a söylememe izin verin; Kimse Mitt'den daha fazla çalışamaz, kimse ondan daha fazla ilgi gösteremez, kimse Mitt Romney gibi bu ülkeyi daha iyi yaşanacak bir ülke haline getiremez" dedi.
        
Romney'nin iş dünyasındaki başarısına değinen Ann Romney, eşinin zengin bir aileden geldiği için başarılı işadamı olduğunu söyleyen Demokratlara, eşi Romney'in başarısının "eline verilmediği, onu kendisinin inşa ettiği" sözleriyle cevap gönderdi.
        
Ann Romney, eşinin başarısız olmayacağını belirterek, Mitt Romney'nin, ABD Başkanı seçilmesi halinde, Amerika'yı daha yukarılara taşıyacağını söyledi.
        
Romney, Mitt Romney'yi "Amerika'nın ihtiyacı olan adam" şeklinde tanımlayarak, "O, her sabah, başkalarının çözemediği problemleri çözmeye kararlı biçimde uyanan bir kişi. Ona güvenebilirsiniz, yüzümüzü kara çıkarmayacak bir adam. Ona, Amerika'ya bu şansı verin" dedi.
       
Ann Romney'nin konuşmasının ardından sahneye gelen Mitt Romney, eşini kucakladı ve öptü. Ardından ikili izleyicileri selamladı.
        
Ann Romney'nin konuşması sırasında heyecanlı olduğu ve zaman zaman duygulandığı dikkati çekti. Salondan bol alkış alan Romney'nin konuşması  Cumhuriyetçiler tarafından çok başarılı bulunurken, Demokratlar tarafından zayıf olarak değerlendirildi.
        
AA

<p>Peki, TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?  ASELSAN festivalle ilgili nasıl ger

TEKNOFEST yerli ve milli üretime nasıl katkı sağlıyor?

Safranbolu'da heyecanlandıran keşif! 2 bin 500 yıllık gizli geçit bulundu

Görme engelli avukat, Ölüdeniz semalarında yamaç paraşütü keyfi yaşadı

''Postmodern darbe''nin üzerinden 24 yıl geçti