• $7,4697
  • €9,0369
  • 441.307
  • 1556.77
06 Ocak 2021 Çarşamba 03:00 | Son Güncelleme:

FDA'dan dünyaya uyarı! 'Dozlarda oynama yapmaya kalkmayın'

FDA'dan dünyaya uyarı! 'Dozlarda oynama yapmaya kalkmayın'

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), koronavirüs aşısı tedarikini genişletmek için dozlarda değişime gitmeyi planlayan politikacıları uyardı: “Aşılar tam doz ve belirlenen sürelerde kullanılmalı.”

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), politikacıların Moderna ve Pfizer/BioNTech’in koronavirüs aşılarının tedariğini artırmak için tek doz, yarım doz ya da belirtilen daha uzun süre ara vererek uygulamanın riskleri konusunda sert bir şekilde uyardı. FDA Komiseri Dr. Stephen Hahn ve Dr. Peter Marks, “Mevcut veriler, her iki aşının da belirtilen aralıklarla tam iki dozunun kullanımını destekliyor. Pfizer/BioNTech aşısı için, iiki doz arasında 21 gün, Moderna için ise 28 gün beklenilmelidir” açıklamasında bulundu.

SAĞLIĞI DA BOZABİLİR

Açıklamada, “Yeterli bilimsel kanıtla desteklenmeyen bu tür değişikliklerin yapılması halk sağlığına zarar verebilir ve aşı çalışmalarını baltalayabilir” denildi. İngiliz yetkililer, Pfizer/BioNtech aşılarının dozları arasında 21 günden fazla bekleyeceklerini ve insanların iki farklı aşı ile aşılanmasına izin vermeyi düşüneceklerini açıklamıştı. ABD’deki Warp Speed Operasyonu’nun başdanışmanı Moncef Slaoui ise 18 ila 55 yaş arasındaki kişilere yarım doz Moderna aşısı uygulanabileceğini söylemişti. Slaoui ayrıca aşının 100 mikrogram ya da 50 mikrogram doz alan gönüllülerde benzer antikor tepkileri ortaya çıkardığını öne sürdü. 

<h3>Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen 2021 yılının ilk derbisini Akşam TV izleyenleri için&nb

Beşiktaş - Galatasaray Maç Yorumu

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Karadeniz somonuna Japon ilgisi! Önce Vietnam'a, oradan Japonya'ya gidiyor

Beyaza bürünen İstanbul'dan kar manzaraları