• $8,0743
  • €9,7228
  • 464.235
  • 1396.32
30 Haziran 2018 Cumartesi 19:18 | Son Güncelleme:

Falcon-9 roketinin son görevi! Uzaya robot gönderdiler

Falcon-9 roketinin son görevi! Uzaya robot gönderdiler

Elon Musk'ın SpaceX firması, NASA işbirliğiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na bir kez daha kargo gönderdi. Yüzlerce kiloluk malzemenin yanı sıra kargoyu taşıyan rokette bir de yapay zeka robotu vardı.

Uzaya yüzlerce kiloluk kargo gönderdiler. Kargoya bir de yapay zeka robotu eklediler. Robot uzayda başarılı olabilirse, kalıcı olacak.

Burası, Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaleti... Görüntüler, Cape Canaveral Hava Üssü'nden. Ünlü girişimci Elon Musk'ın SpaceX firması, Falcon-9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu'na 2 bin 700 kiloluk kargo gönderdi. Üstelik bu gönderi, Falcon-9'un son görevi oldu. Şirket bundan sonra uzaya başka roketler gönderecek.

Rokette deneylerde kullanılacak farelerden bol kafeinli kahveye kadar, uzay İstasyonundaki astronotların ihtiyaç duyduğu her şey var. Bir de yapay zeka destekli robot. Robotun adı Simon. Simon, bir ekranın içinden, gülümseyen bir suratla iletişim kuruyor. Uçarak gezebiliyor. Konuşup sesli komutlara cevap verebiliyor. Simon göreve başlamadan önce, istasyonda testlere tabi tutulacak. Testleri geçerse Uluslararası Uzay İstasyonu'nda astronotlarla birlikte çalışacak.

SpaceX, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi ile yaptığı 16 milyar dolar değerindeki anlaşma kapsamında uzaya 15'inci kez malzeme taşımış oldu. Şirketin hedefi, Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılan yolcuklukları daha az maliyetli bir hale getirmek. 

<p>İzmir'de Murat A. adlı şahıs annesinin eski eşi Mahmut Karşıcı'yı sokak ortasında pompalı tüfekle

Sokak ortasında pompalı dehşeti! Cinayet anları güvenlik kamerasında...

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Nisan 2021)

TSK'ya teslim edildi! 15 dakikada yüksek güvenlikli mobil askeri üs

Polisi görünce tuvalet kağıdını maske yaptı