• $9,5324
  • €11,1037
  • 548.275
  • 1509.2
7 Ekim 2021 Perşembe 07:31 | Son Güncelleme:

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta 6 saatlik kesinti olmuştu... Ticari kaybı olana dava yolu açık

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta 6 saatlik kesinti olmuştu... Ticari kaybı olana dava yolu açık

Facebook, Instagram ve WhatsApp'ta 6 saat süren kesinti nedeniyle ticari kayba uğrayan kişi ve kurumlar dava açabilecek.

Sadece eğlence ve paylaşım için değil, ticari amaçla da kullanılan sosyal medya uygulamaları iki gün önce kullanıcılarına 6 saat hizmet veremedi. Bu nedenle işletme sahipleri ve ticari maksatlı içerik üreticileri, kesinti süresince zarara uğradı. Bilişim Hukuku Derneği Başkanı Avukat Kürşat Ergün, bu durumda yaşanılan gelir kaybının nasıl tazmin edileceğini şu sözlerle anlattı: "Facebook ve Instagram Türkiye temsilcilerini belirledi. 5651 sayılı yasada açıkça belirtildiği üzere bu temsilciler, adli veya idari makamlarca gönderilecek tebligat, bildirim veya taleplerin gereğini yerine getirmek zorunda. Ticari kayba uğradığını iddia eden kişi ve kurumlar, açacakları davalarda Facebook ve Instagram şirketlerini taraf olarak gösterip; dava süresince tebligatları temsilcilik vasıtasıyla gerçekleştirebilir."

YETKİLİ YEREL MAHKEMELER

"Birçok ülkenin kendi mahkemelerinde kendi hukuklarına göre yaptığı yargılamalarla Facebook'u tazminat ödemeye mahkum etti."

SUÇLAMALARI YALANLADI

Facebook eski çalışanı Frances Haugen, ABD Senatosu Ticaret Alt Komisyonu'nda verdiği ifadede CBS televizyonundaki açıklamalarını tekrarlayarak "Şirketin önceliği nefret söylemiyle mücadele değil kâr etmek" dedi. Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ise Haugen'i yalanlayarak, "Zararlı içeriklerle mücadeleyi önemsemeseydik bunun için eleman istihdam etmezdik" dedi. Zuckerberg, Haugen'in "Çocuklara zarar veren uygulamaları düzenlemiyor ve Instagram araştırma sonuçlarını saklıyorlar" iddialarına ise "Görüşülen çocuklar Instagram'dan memnun" dedi. Öte yandan komite üyeleri, Zuckerberg'in soruşturulmasını istedi.

<p>Saç ekiminde ekilen saçların daha canlı olması için  yeni bir teknoloji geliştirildi. Saç ekimi ö

Koronavirüs nedeniyle dökülen saçlara oksijen tedavisi

Kepçe ile yol kapatıp drift yaptılar

Muğla'daki fosil alanında yeni buluntulara ulaşıldı

''UÇBEY''in ilk kez kullanıldığı operasyonda gri listedeki terörist vuruldu