• $8,7582
  • €10,4051
  • 498.849
  • 1391.06
25 Mayıs 2021 Salı 18:38 | Son Güncelleme:

Eski Mısır Müftüsü'nden Osmanlı'ya övgü... "Yahudilerin Kudüs'e göç etme girişimlerinin karşısında durdu"

Eski Mısır Müftüsü'nden Osmanlı'ya övgü... "Yahudilerin Kudüs'e göç etme girişimlerinin karşısında durdu"
AA

Eski Mısır Müftüsü Ali Cuma, Osmanlı Devleti'nin, Yahudilerin arzuları ve Kudüs'e göç etme girişimlerinin karşısında durduğunu belirtti.

Eski Mısır Müftüsü Ali Cuma, Osmanlıların, hükümdarlıkları boyunca Yahudilerin arzuları ve Kudüs'e göç etme girişimlerinin karşısında durduğunu belirtti.

AA'nın aktardığı habere göre, Cuma, resmi Facebook sayfasından yaptığı yazılı açıklamada, Osmanlı Devleti'nin Kudüs'e verdiği önem ve Yahudilerin emellerine karşı aldığı tutum hakkında değerlendirmelerde bulundu.

"Osmanlılar, hükümdarlıkları boyunca Yahudilerin arzuları ve Kudüs'e göç etme girişimlerinin karşısında durdu." ifadelerini kullanan Cuma, Yahudilerin Kudüs hayaline engel olan kişinin Sultan Abdulhamit olduğunu aktardı.

Cuma, "Sultan 2. Abdülhamit tahttan indirildiğinde Yahudiler bu duruma çok fazla sevinmişti." değerlendirmesinde bulundu.

Osmanlı Devleti'nin Yahudilere Mekke, Medine ve Kudüs hariç tüm toprakların kapılarını açtığını belirten Cuma, onların buna rağmen "gözlerini Kudüs ve Filistin topraklarına diktiklerini" ancak Osmanlı'nın sağlam tutumları karşısında emellerine ulaşamadıklarını ifade etti.

Cuma, "Osmanlı Devleti, Kudüs'e özel bazı kanunlar yürürlüğe koymuştu. Bunlardan bir tanesi, süresi 3 ayı geçmeyecek şekilde Hac ve kutsal ziyaretler hariç herhangi bir Yahudi'nin Filistin'e girişine izin verilmemesiydi." ifadelerini kullandı.

<p>Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ilk milli gemisavar füzesi Atmaca'nın tam isabetle vur

Bakan Varank, Atmaca'nın vurduğu geminin görüntüsünü paylaştı

Fenerbahçe'nin yeni hocası sonunda belli oluyor

Fenerbahçe tarihi transferi bitiriyor! İmza an meselesi...

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu