• $8,7251
  • €10,4025
  • 499.9
  • 1414.15
07 Mayıs 2021 Cuma 13:54 | Son Güncelleme:

Birleşmiş Milletler, Suriye'de kimyasal savaş ajanı tespit etti

Birleşmiş Milletler, Suriye'de kimyasal savaş ajanı tespit etti
AA

BM yetkilisi, Suriye'nin bir bölgesinde kimyasal savaş ajanının tespit edildiğini açıkladı. Öte yandan yapılan açıklamada, geçmişte Esed rejiminin kimyasal silah üretimini yalanladığı kaydedildi.

Birleşmiş Milletler (BM) Silahsızlanma Yüksek Temsilcisi Izumi Nakamitsu, Suriye'nin bir bölgesinde beyan edilmemiş bir kimyasal savaş ajanının keşfedildiğini belirtti.

AA'da yer alan habere göre; Nakamitsu, BM Güvenlik Konseyi toplantısında yaptığı açıklamada adını vermediği ajanın, kimyasal silah tesisinde büyük hacimli konteynerlerin içinde bulunmasının, Suriye'de beyan edilmemiş üretim faaliyetleri anlamına gelebileceğini kaydetti.

Suriye'nin, eski bir kimyasal üretim tesisinin asla kimyasal silah üretmek için kullanılmadığını yinelediğini belirten Nakamitsu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünün (KSYÖ) Suriye'nin bu açıklamasını kabul etmediğini ve Beşşar Esed rejiminin bölgede üretilen tüm kimyasal savaş ajanlarını ilan etmesi gerektiğini söylediğini ifade etti.

KSYÖ, 21 Nisan'da KSYÖ Taraf Devletler Toplantısı'nda alınan kararla, Suriye'de Beşşar Esed rejim güçlerinin Mart 2017'de Latamne'de ve Şubat 2018'de Serakib'de kimyasal silah kullandığının tespit edilmesinin ardından bu ülkenin bazı üyelik hakları askıya alınmıştı.

ESED REJİMİ KİMYASAL SİLAH KULLANDI

KSYÖ, Nisan 2020'de yayımladığı ilk raporunda, 24 Mart 2017'de Suriye rejimine ait bir SU-22 savaş uçağının Şayrat Hava Üssü'nden kalkarak Latamne beldesinde gerçekleştirdiği hava saldırısında 16 kişinin yaralandığı, tarım alanlarının zarar gördüğü ve bölge halkına ait hayvanların telef olduğunu açıklamıştı.

KYSÖ 12 Nisan'da yayımladığı ikinci raporunda, Esed rejimine bağlı hava kuvvetlerinin, 4 Şubat 2018'de Serakib'e düzenlediği hava saldırısında en az bir silindir bombası kullandığını tespit etmişti.

<p>Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu, yüzde 19 olan politika faizini d

Merkez Bankası'nın yüzde 19 olan politika faiz oranı değişmedi

İstanbul'da ''Yeditepe Huzur Uygulaması'' gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, GDAÜ toplantısında konuşma yaptı

Anzer Yaylası'nda arıcıların bal mesaisi başladı