• $8,155
  • €9,7089
  • 457.312
  • 1393.24
28 Haziran 2018 Perşembe 16:34 | Son Güncelleme:

Esed rejimi Dera'da son iki günde 54 sivili öldürdü

Esed rejimi Dera'da son iki günde 54 sivili öldürdü

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin Suriye'nin güneybatısındaki Dera'ya son iki günde düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 54'e yükseldi.

Suriye'deki Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin ülkenin güneybatısındaki Dera'ya dün ve bugün yaptığı saldırılarda hayatını kaybeden sivillerin sayısı 54'e çıktı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) ekipleri, dün rejim ve destekçilerinin saldırılarında Dera'da 34 sivilin öldüğünü, 25 sivilin yaralandığını bildirdi.

Bugün Misrefe beldesinde düzenlenen hava saldırısında da 20 sivil yaşamını yitirdi.

Son iki günde ölen sivil sayısı 54'e çıktı.

Ülkenin güneybatısındaki Dera ve Kuneytra illeri, Astana süreci garantörleri Türkiye, İran ve Rusya'nın Mayıs 2017'de oluşturduğu 4 gerginliği azaltma bölgesinden biriydi. Rusya, ABD ve Ürdün, 2 ay sonra Dera ve Kuneytra'yı özel bir anlaşma kapsamına almıştı. ABD de bölgede desteklediği muhaliflere yardımlarını kesmişti.

ABD'nin tüm uyarılarına rağmen rejim ve destekçisi İran, ülkenin orta kesimindeki kazanımlarından sonra güneyi de ele geçirmek için 20 Haziran'da Dera'ya operasyon başlatmıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) önceki gün, Dera ilinde 750 bin kişinin hayatının tehlikede olduğu, 45 bin kişinin yerinden edildiği uyarısında bulunmuştu.

Dün bir okul hedef alınmış, okulların tatil olması nedeniyle can kaybı yaşanmamıştı.

(AA)

<p>Koronavirüs salgınının uzun süredir kontrolden çıkmış olduğu ABD'de son durum ne? Aşılama süreci

ABD'de koronavirüs salgınında son durum

Beşiktaş, Erzurum'a ayak bastı

Zonguldak'ta dereden akan çamurlu su denizin rengini değiştirdi

Nisan ayında yağan kar Domaniç Dağları'nı beyaza bürüdü