• $7,8099
  • €9,257
  • 482.309
  • 1211.51
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Eylül 2020 Pazar 07:02 | Son Güncelleme:

Ermenistan'dan Azerbaycan'a saldırı: Yerleşim yerleri hedef alındı

AA

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamada, Ermenistan'ın geniş çapta saldırı düzenlediğini duyurdu. Gerçekleştirilen saldırıda yerleşim yerlerinin hedef alındığı bildirildi. Cephe boyunca karşı saldırı başlattıklarını belirten Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a ait 12 uçaksavar füze sisteminin imha edildiğini açıkladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı yaptığı son dakika açıklamada, Ermenistan'ın geniş çapta saldırı düzenlediğini duyurdu.

AA'da yer alan habere göre bölgede yerleşim yerlerinin hedef alındığını belirtildi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Ermenistan ordusu saat 06.00 sıralarında cephe hattı boyunca geniş kapsamlı provokasyonda bulunarak Azerbaycan ordusunun mevzilerine ve sivil yerleşim birimlerine büyük çaplı silahlar, top ve havanlarla ateş açtı.

ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Açıklamada, Terter'in Gapanlı, Ağdam'ın Çıraklı ve Orta Garvand, Fuzuli'nin Alhanlı ve Şükürbeyli, Cebrayıl'ın Çocuk Mercanlı köylerine Ermenistan ordusunun yoğun bombardımanı sonucu sivillerden ölü ve yaralıların olduğu bildirildi. Bu bölgelerde sivil altyapının da ciddi şekilde hasar gördüğü aktarıldı.

ERMENİSTAN'A MİSİLLEME

Sivil ve askeri kayıpların netleştirildiği, Azerbaycan ordusunun da düşmanın provokasyonunu önlemek ve cepheye yakın bölgelerde yaşayan halkın güvenliğini sağlamak için misilleme tedbirlerinde bulunduğu bildirildi.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI'NDAN SON DAKİKA AÇIKLAMASI

Ermenistan'a ait 12 uçaksavar füze sistemi imha edildiğini belirten Azerbaycan Savunma Bakanlığı şu ifadelere yer verdi:

"Kara birliklerinin, tank birimlerinin, füze ve topçu birliklerinin, insansız hava araçlarının desteğiyle cephede ve savunmanın derinliklerinde bulunan çok sayıda Ermeni askerini, tesis ve askeri araçlarını tespit ederek imha ettiği"

ÖLÜMDEN DÖNEN AA EKİBİ 24 TV'DE

Saldırıda ölümden dönen AA ekibi 24 TV'de açıklamalarda bulundu. AA Bakü Muhabiri Ruslan Rehimov, Ermenistan'ın bilerek sivilleri hedef aldığını belirtti.

AZERBAYCAN CUMHURBAŞKANI HACIYEV: ERMENİSTAN'IN SALDIRISI HUKUK İHLALİDİR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri, Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Meseleleri Daire Başkanı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'ın saldırısının hukuk ihlali olduğunu belirtti.

Ermenistan'ın kasıtlı olarak Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine yönelik saldırılarının 1949 Cenevre Sözleşmeleri de dahil uluslararası hukukun ihlali olduğuna dikkati çeken Hacıyev, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin, sivillerin güvenliğini sağlamak ve Ermenistan'ın yeni bir saldırısını engellemek için karşı saldırı tedbirleri aldığını vurguladı.

AZERBAYCAN SAVUNMA BAKANLIĞI KARŞI OPERASYON BAŞLATTI

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'ın sivillere yönelik alçak saldırısı sonrası karşı operasyon başlattıklarını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamalarda şu ifadelere yer verildi:

“Azerbaycan Ordusu birlikleri Terter-Ağdam, Fizuli-Cebrayil istikametinde ve Murovdağ dağlık bölgesi istikametinde Ermeni birliklerinin işgali altında bulunan önemli tepelere karşı operasyon başlatmıştır. Roket, topçu birlikleri ve hava birlikleri düşman komuta noktalarına karşı saldırıya geçmiştir. Ermeni birliklere ait çok askeri teçhizat ve askeri tesisi yok edilmiştir. Cephe hattının tamamı boyunca şiddetli çatışmalar yaşanmaktadır.”

AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİSİ: BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Azerbaycan’ın Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim, Ermenistan'ın saldırıları sonrası yaptığı açıklamada, "Erivan yönetimi bu saldırının bedelini ödeyecektir." dedi.

Dünyanın, Ermenistan'ın bu saldırgan tutumu karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyleyen İbrahim sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erivan yönetimi tarafından sivillerimize ve askerlimize yönelik saldırılarda şehit düşen askerimiz ve sivillerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız Aliyev’in de halkımıza seslenmiş olduğu mesajda Ermenistan, gerçekleştirdiği kabul edilemez saldırının bedelini ödeyecektir."

"ERMENİSTAN BİNLERCE KİŞİLİK SİLAHLI GÖNÜLLÜ ORDUSU KURDU"

Ermenistan'ın gerilimi arttırma çabası içerisinde olduğunu söyleyen İbrahim şunları ifade etti:

"Erivan yönetimi, Asala, terör örgütü PKK gibi terör unsurlarını ülkesine yerleştirdi. Ermenistan’ın provakatif eylemlerini arttırdığını bir kez daha gördük. Bu saldırı karşılıksız kalmayacaktır. Bu saldırgan tutuma dünya seyirci kalmamalı. Kardeş ülke Türkiye ilk tepkisini ortaya koymuş, ilk destek de Türkiye’den gelmiştir. Dünya Ermeni tahrikleriyle bir kez daha karşı karşıya kalmıştır”
<p>'DAHA BÜYÜK KERAMET Mİ OLUR?'</p><p>Türkiye'nin bugününe bir menkıbeyle bakabilmek... Tacettin  K

Menkıbeler ne söyler?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Kastamonu'da 800 yıldır kullanılmayan antik yol turizme hizmet edecek

21 Ekim canlı, anlık altın fiyatları: Çeyrek altın, gram altın bugün ne kadar?