• $8,5081
  • €10,2833
  • 499.331
  • 1441.33
03 Mayıs 2021 Pazartesi 15:55 | Son Güncelleme:

Ermenistan'da Paşinyan'a oy yok! İlk turu kaybetti

Ermenistan'da Paşinyan'a oy yok! İlk turu kaybetti

Ermenistan parlamentosundan gelen son dakika haberine göre ilk tur oylama tamamlandı ve Paşinyan başbakan seçilmedi. Başbakanlık için ikinci tur oylama 10 Mayıs'ta yapılacak. Paşinyan eğer ikinci turda da seçilmezse, seçimlere gidilecek.

Ermenistan'da 'Benim Adımım' koalisyonunun parlameto grubu başkanı Lilit Makunts, "Erken seçimler, yalnızca parlamentonun iki kez üst üste başbakan seçememesi halinde yapılır. Bu nedenle Nikol Paşinyan'ı başbakanlığa aday gösteriyoruz" dedi.

Sputnik'te yer alan habere göre, Ermenistan parlamentosunda yapılan ilk tur oylamada, Paşinyan başbakan seçilmedi.

'Benim Adımım' vekilleri oy kullanmazken, 'Refah Ermenistan' vekilleri oturuma katılmadı, 'Aydınlık Ermenistan' vekilleri de 'hayır' oyu verdi.

Başbakanlık için ikinci tur oylama 10 Mayıs'ta yapılacak. Paşinyan ikinci turda da başbakan seçilmezse, parlamento kendiliğinden feshedilmiş olacak ve seçimlere gidilecek.

'UMARIM MUTABAKAT BOZULMAZ'

Öte yandan Paşinyan, muhalefet partilerini erken seçimlerin yapılmasıyla ilgili mutabakatı bozmamaları konusunda uyardı.

'Benim Adımım' ile muhalefetteki Refah Ermenistan Partisi, Aydınlık Ermenistan Partisi ve Cumhurbaşkanı Arman Sarkisyan arasında parlamentonun lağvedilmesi ve erken seçimlerin yapılması konusunda mutabakat sağlandığını ve bunun üzerine görevinden istifa ettiğini anımsatan Paşinyan, "Eğer özellikle oylamanın ikinci aşamasında mutabakatı bozma, başbakanlığa aday gösterme girişimleri olursa, 'Benim Adımım' buna beni başbakan seçerek yanıt verir ve konu burada kapanır. Umarım mutabakat bozulmaz" ifadelerini kullandı.

PARLAMENTO SEÇİMLERİ 20 HAZİRAN'DA

25 Nisan'da açıklama yapan Paşinyan, parlamento seçimlerinin yapılması için istifa ettiğini ve seçimlere kadar başbakan vekili olarak görevine devam edeceğini belirtmişti.

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

NASA Mars'ın 3 boyutlu görüntülerini yayınladı

Düştüğü dere yatağında 5 gün mahsur kaldı

Mersin sahilinde bulundu! Sahil güvenlik hemen çalışma başlattı