• $ 7,335
  • € 8,6161
  • 475.625
  • 1075.52
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
03 Ekim 2018 Çarşamba 13:57 | Son Güncelleme:

Ermenistan Başbakanı Paşinyan: Karşı devrim ilan edildi

Ermenistan'da Ulusal Meclis'in parlamentonun feshine ilişkin bir yasayı oylamasının ardından Başbakan Nikol Paşinyan'ın ‘karşı devrim ilan edildiği' ifadeleriyle destekçilerine yaptığı çağrı sonucunda dün gece binlerce protestocu başkent Erivan'da parlamento binası önünde toplandı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan'ın, salı günü milletvekillerinin yeni bir yasayı onaylamasının ardından yaptığı protesto çağrısına uyan binlerce kişi parlamento binası önünde toplandı.

Parlamentodaki muhaliflerle yapılan görüşmelerin sonucunu bekleyen protestocular "Cumhuriyetçi Parti defol!" sloganları attı.

Eylem sırasında herhangi bir arbede yaşanmadı. Şimdiye kadar bir olay hakkında da bilgi gelmedi.

NE OLMUŞTU?

Ermenistan Ulusal Meclisi salı günü olağanüstü bir oturumla parlamentonun feshini zorlaştıran bir yasayı oylayıp kabul etti. Yetersayı olmaması ya da başka türlü karışıklıkların oluşması durumunda oylamanın ertelenmesi gerektiği belirtilirken, parlamentoda Paşinyan'ın partisi Yelk Birliği'nden üyeler elektronik oylamayı önledi. Ancak 105 vekilden 61'i yasanın geçmesinden yana oy kullandı.

Ermenistan'ın protestolar ardından iktidara gelen Başbakanı Nikol Paşinyan da yasanın geçirilmesinden sonra parlamentodaki koltukların neredeyse yarısını elinde bulunduran eski Başbakan Serj Sarkisyan'ın Cumhuriyetçi Partisi ile Müreffeh Ermenistan ve Ermenistan Devrimci Federasyonu'nun (ARF) ‘resmen karşı devrim ilan ettiğini' belirtip destekçilerine protesto çağrısı yaptı.

Paşinyan Müreffeh Ermenistan ve ARF'li bakanların temsil ettiği parlamentoyu feshetme kararı aldığını, parlamentonun feshini ve yeni vekillerin seçilmesini hızlandırmak için istifa edeceğini duyurdu.
Paşinyan daha sonra da parlamentoda muhaliflerle görüşmeler yapacağını, rakiplerinin durumu doğru değerlendirmesini umduğunu ifade etti.

Ermenistan'ı neredeyse 10 yıldır devlet başkanı olarak yöneten ve anayasa gereği üçüncü bir dönem için yeniden bu görevi yürütemeyecek olan Serj Sarkisyan'ın başbakan olarak atanması ülkede kalabalık protestolara neden olmuştu. Sarkisyan, protestolar nedeniyle göreve gelmesinden 6 gün sonra istifa etmişti. Daha sonra ise göreve Paşinyan gelmişti.

(Sputnik)

Meis krizinin perde arkası

Meis krizinin perde arkası

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretler devam ediyor

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ziyaretler devam ediyor

Araçların bilinmeyen özellikleri

Araçların bilinmeyen özellikleri

Altın fiyatları 10 Ağustos 2020 bugün ne kadar oldu?

Altın fiyatları 10 Ağustos 2020 bugün ne kadar oldu?