• $9,3151
  • €10,8849
  • 532.63
  • 1432.19
17 Eylül 2021 Cuma 20:04 | Son Güncelleme:

Erivan Lahey'de hesap verecek

Erivan Lahey'de hesap verecek

Azerbaycan, geçen yıl Karabağ işgali sona eren Ermenistan'ın ateşkese rağmen bölgede işlediği ağır insan hakları ihlalleri nedeniyle Uluslararası Adalet Divanı'nda dava açıyor.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva, "Her Türlü Irk Ayrımcılığının Tasfiye Edilmesine Dair Uluslararası Sözleşme"yi ihlal ettiği gerekçesiyle Uluslararası Adalet Divanı'nda Ermenistan aleyhine dava açacaklarını bildirdi. Abdullayeva, Azerbaycan'ın Ocak 2021'de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde Ermenistan aleyhine açtığı davaya ek olarak yakın günlerde Uluslararası Adalet Divanı'na başvuruda bulunacaklarını belirtti.

SOYKIRIMI HATIRLATTI

Azerbaycan topraklarının bir kısmının Ermenistan tarafından yasadışı işgalinin sona ermesinden sonra Azerbaycanlılara karşı ağır insan hakları ihlallerinin toplandığını ve belgelendiğini bildiren Abdullayeva, bunlara Ermenistan'ın etnik kökenleri nedeniyle Azerbaycanlıları zorla yurtlarından etmesi, işkence yapması, öldürmesi ve kötü muamele vakalarının dahil olduğunu kaydetti. Abdullayeva, 1 milyondan fazla Azerbaycanlının zorla evlerinden tahliye edildiğini, Azerbaycan şehirlerinin yeryüzünden tamamen silindiğini hatırlattığı açıklamasında "10 Kasım 2020'de Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan devlet başkanlarının imzaladığı üçlü bildirinin ardından Ermenistan, bu bölgelere mayın döşeyerek ihlale devam etti" dedi.

AZERBAYCAN TOPRAĞINDA SALDIRDILAR

Azerbaycan ile Ermenistan arasında Dağlık Karabağ bölgesinde geçen yıl eylül ayında patlak veren ve 6 hafta süren savaş, Azerbaycan'ın askeri zaferiyle sonuçlanmış, Rusya'nın arabuluculuğunda 10 Kasım'da ilan edilen ateşkes kapsamında Ermenistan Dağlık Karabağ'da işgal ettiği bölgeleri geri vermişti. Dağlık Karabağ, uluslararası hukuka göre Azerbaycan toprağı olarak kabul ediliyor.

PAŞİNYAN'DAN 'İŞGALE DEVAM'

Ermenistan, 10 Kasım tarihinde Azerbaycan ve Rusya liderleriyle imzalanan anlaşma ile Dağlık Karabağ'dan çekilmişti. Anlaşmaya göre; Ermenistan'dan Karabağ'a erişimine sağlayan yola karşılık, Azerbaycan-Nahçıvan bağlantısı için koridor açılacak, Türk ve Rus barış gücü bölgeye konuşlanacaktı. Ancak Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan attığı tweette "Nahçıvan'dan Azerbaycan'a geçiş için koridor oluşmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

<p>Kardeşiyle birlikte aşıyı reddetti, koronavirüse  yakalandı. Şimdi onun en yakın arkadaşı, sürekl

“Son pişmanlık” fayda etmedi

İsrailli dalgıç Akdeniz'de Haçlılardan kalma kılıç buldu

Dağlık bölgede zorlukları göze alıp Cumhurbaşkanı Erdoğan için topladı!

Özdemir Bayraktar son yolculuğuna uğurlandı