• $ 6,8666
  • € 7,7474
  • 392.064
  • 118612
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat
22 Ekim 2019 Salı 08:00 | Son Güncelleme:

Emperyalizme 'niye çekildin' taşı

ABD, Suriye’de Münbiç, Kobani ve Ayn İsa’dan sonra, Haseke’den de üslerini boşaltarak çekilmeye başladı.

ABD güçleri, Suriye’nin kuzeydoğusunda, büyük bölümü terör örgütü YPG/PKK işgalindeki Haseke ilinde bulunan iki üssünden çekildi. Abdülaziz Dağı bölgesindeki radar üssünü Ayn el Arab’daki gibi savaş uçaklarıyla imha eden ABD, Şeddadi ve El Vezir üsleri ile Himo ve Cezaevi bölgelerindeki askeri noktalarından da çekildi. Üslerdeki ekipmanları TIR’lar ve askeri zırhlı araçlarla Tel Beyder Üssü’ne gönderen ABD güçleri, burada toplandıktan sonra bu üssü de boşaltarak, bölgedeki askeri varlığını büyük ölçüde azaltmış oldu. 

4 ÜS 2 ASKERİ NOKTA 

Gece boyunca ABD uçakları, süreci izlemek için uçuşlar gerçekleştirdi. Böylece ABD, Haseke’deki 4 üssü ve 2 askeri noktasını boşaltmış oldu. ABD, Münbiç, Ayn el Arab ve Ayn İsa’daki üslerini ise kargo uçakları kullanarak boşaltmış, uçakların taşıyamayacağı bazı malzemeler yine TIR’larla Tel Beyder’e taşınmıştı. Haseke’deki Rümeylan Üssü’nün halen faal olduğu ancak çekilme hazırlığının başladığı öğrenildi. Ayrıca ülkenin doğusundaki Deyrizor ilinde de ABD üsleri bulunuyor. ABD ordusu, Barış Pınarı Harekatı’nın başlamasından hemen önce Suriye’nin kuzeyindeki askerlerini çekmeye başlamıştı. ABD, DEAŞ’la mücadele gerekçesiyle, terör örgütü YPG/PKK’ya destek vermek için Suriye’nin Haseke, Rakka, Deyziyor, Münbiç ve Tel Abyad bölgelerinde toplam 18 askeri nokta kurmuştu.

YPG’LİLER ABD ASKERİNİ TAŞLADI

Terör örgütü YPG yandaşları, Kamışlı’dan ayrılan ABD zırhlı araçlarının önüne geçip durdurmak istedi. Ellerinde pankartlar taşıyan göstericiler, Amerikan birliklerinin Kamışlı’yı terk etmemesini istedi. Gündüz kaydedilen bir başka görüntüde ise Kamışlı’yı terk eden Amerikan askerlerinin YPG taraftarlarınca taşlandığı görüldü. Amerikan ABC televizyonunun muhabiri, görüntüyü ‘ne maskaralık’ cümlesiyle özetledi. Öte yandan Kuzey Suriye’deki Amerikan askerleri Irak’a çekiliyor. Reuters haber ajansı, 100’den fazla zırhlı aracın Irak’a girdiğini bildirdi. 

ABD SURİYE’DE 200 ASKER BIRAKACAK

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Suriye’nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı düşündüğü iddia edildi. Amerikan New York Times (NYT) gazetesinin üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberine göre Trump, Pentagon’un Suriye’nin doğusunda 200 civarında asker bırakmayı öngören planını kabul edecek. Haberde söz konusu planın iki nedene dayandığı ve bunların DEAŞ’la mücadele ve Suriye’nin doğusundaki petrol bölgelerinin Esad rejimi ile Rusya’nın eline geçmemesi olduğu kaydedildi.

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

İstanbul'da 94 manzaraları... 'Eko-Felaket' eleştirileri haklı mı?

Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbe

Munzur Dağları, yaylaları ve buzul gölleriyle doğaseverleri cezbediyor

Adana'da düzenlenen yamaç paraşütü festivali renkli gör&#x

Adana'da düzenlenen yamaç paraşütü festivali renkli görüntülere sahne oldu

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı

Aksaray'da otomobil ile minibüs çarpıştı: 7 yaralı