• $7,5345
  • €8,9837
  • 411.286
  • 1541.98
26 Ocak 2021 Salı 16:22 | Son Güncelleme:

Eli masada gözü silahta! Yunanistan'ın "tahrik" zaafı...

Eli masada gözü silahta! Yunanistan'ın "tahrik" zaafı...

Yunanistan-Türkiye hattında 5 yıl aradan sonra istikşafi görüşmeler gerçekleşse de Yunan hükümeti "tahrik" zaafından vazgeçmiyor. Eli masada gözü ise silahta olan hükümet, savunmaya rekor bütçe ayırmasının yanı sıra Türkiye sınırı ve Ege adalarında askerlik yapacaklar için de teşvik sistemini devreye soktu.

Yunanistan 5 yıl sonra istikşafi görüşmelere dönse de bölgede gerilimi tırmandıracak adımlardan vazgeçmiyor. En çok silahlanan ülkeler arasında 12'nci sıraya yükseldi. Ülkede zorunlu askerlik süresi de uzatıldı.

TRT Haber'de yer alan habere göre, Yunanistan yaklaşık 5 yıl sonra Türkiye ile istikşafi görüşmeler kapsamında masaya döndü.

İstikşafi görüşmelerin başladığı gün, Yunanistan Fransa'dan 18 Rafale savaş uçağının alımına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

SAVUNMAYA REKOR BÜTÇE

Atina yönetimi 2021 yılında savunma harcamalarına rekor bütçe ayırdı. Savunma bütçesini 5 kat artıran Yunanistan, 2 buçuk milyar euroluk bütçeyi de silahlanma için tahsis etti.

Yunanistan’ın sıra dışı silahlanma girişimi uluslararası raporlara da yansıyor. Silahlanma Endeksi 2020 raporu, Yunanistan'ın en çok silahlanan ülkeler sıralamasında 12'nci sıraya yükseldiğini ortaya koydu.

Yunanistan ordusu, 4 yeni fırkateynle donanma helikopteri alınması ve 4 fırkateynin de modernize edilmesi için çalışma yürütülüyor.

TÜRKİYE SINIRINDA GÖREV ALANLARA TEŞVİK

Atina zorunlu askerlik hizmetine yönelik de düzenlemeye gitti. Askerlik 9 aydan 12 aya çıkarıldı.

2025 yılına kadar orduya 15 bin profesyonel asker alınması kararlaştırıldı.

Türkiye sınırı ve Ege adalarında askerlik yapacaklar için ise teşvik sistemi getirildi. Bu bölgelerde askerlik yapmayı tercih edenler için askerlik süresi 3 ay kısaltıldı.

<p>Bingöl'den kalkan ve Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğrayan helikopterde şehit olan 11 as

Helikopter kazasındaki 11 şehidin naaşı Elazığ'a getirildi

Antalya'daki yerleşik yabancılarKovid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Katoliklerin ruhani lideri Papa Franciscus, Bağdat'ta

Türk Kızılay Irak Delegasyonuna ait fırında üretilen ekmekleri mültecilere dağıttı