• $9,5292
  • €11,0988
  • 546.364
  • 1455.42
25 Ağustos 2021 Çarşamba 00:09 | Son Güncelleme:

Ek süre isteği reddedildi! CIA 11 yıl öncenin teröristinden ricacı

Ek süre isteği reddedildi! CIA 11 yıl öncenin teröristinden ricacı

Taliban ile Kabil'de gizlice görüşme yapan CIA Başkanı, ülkeden tahliyeler için son tarih olan 31 Ağustos'un uzatılmasını istedi. Ancak talep reddedildi.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Başkanı William Burns, Biden'in ekibinden isimlerle birlikte Kabil'e giderek Taliban'ın fiili lideri Abdul Gani Baradar ile görüştü. Burns, ABD askerlerinin ülkeden çekilmesi için verilen sürenin uzatılmasını rica etti. CIA'den bir yetkili, Taliban ile yapılan gizli görüşmenin ABD ordusunun Amerikan vatandaşları ve Afgan müttefiklerinin tahliyeleri için yaklaşan 31 Ağustos tarihi hakkında olduğunu söyledi.

AFGANLARA YASAK

Baradar, 11 yıl önce 2010'da bir CIA operasyonu ile yakalanmış ve 8 yıl hapiste kaldıktan sonra 2018'de serbest bırakılmıştı. Baradar, daha sonra Katar'da ABD ile çekilme görüşmeleri başlayınca, Taliban'ın baş müzakerecisi olarak görev yapmıştı.

Dün 3. kez basın toplantısı düzenleyen Taliban'ın sözcüsü Zabihullah Mücahid, yabancıların tahliye süresinin uzatılması konusunda herhangi bir anlaşmaya varılmadığını ve 31 Ağustos'a kadar tüm yabancıların Afganistan'dan çıkmasını istediklerini söyledi. Mücahid, artık Afganların ülkeyi terk etmek üzere Kabil Uluslararası Havalimanı'na girmelerini izin vermeyeceklerini; ABD'nin doktor, mühendis gibi eğitimli kesimi ülkeyi terk etmek için cesaretlendirmemesi gerektiğini söyledi.

DEĞİŞİKLİK OLMAYACAK

Pentagon da tahliyeler için önceden ilan edilen 31 Ağustos tarihinin uzatılması yönündeki çağrılara rağmen, tahliye işlemlerini bu tarihte tamamlamayı hedeflediklerini açıkladı.

  • taliban
  • abd merkezi istihbarat teşkilatı
<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu