• $8,1231
  • €9,73
  • 456.143
  • 1378.37
25 Haziran 2018 Pazartesi 22:22 | Son Güncelleme:

Einstein'ın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı

Einstein'ın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı

Alman bilim adamı Albert Einstein'ın izafiyet teorisinin, Güneş Sistemi dışında başka bir galakside ispat edildiği bildirildi.

Sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Hubble  ile Avrupa Güney Gözlemevi teleskobundan elde edilen veriler bir araya getirildi.

Portsmouth Üniversitesi Kozmoloji ve Yer Çekimi Enstitüsünden Thomas  Collett'in liderliğindeki uzmanlar, yer çekiminin yakın bir galakside Einstein'in  izafiyet teorisinde öngörüldüğü gibi hareket ettiğini yer çekimsel kırılmayla  gözlemledi.

Gözlemin yapıldığı ESO325-G004 galaksisinin Dünya'ya 500 milyon ışık  yılı uzaklıkta olduğu, bu yakın mesafenin, yer çekimsel kırılmanın kütlesinin  titizlikle ölçülmesini mümkün kıldığı belirtildi.

Thomas Collett, "Genel izafiyet, büyük nesnelerin biçiminin  uzay-zamanda bozulduğunu öngörüyor. Bu, bir başka galaksi yakınından geçtiğinde  ışığın yön değiştirmesi anlamına geliyor. İki galaksi bizim görüş hattımızda  dizilirse, güçlü yer çekimsel kırılma adı verilen olay ortaya çıkabilir. Bu  durumda galaksinin geçmişine dair çeşitli imgeler görürüz. Ön plandaki galaksinin  kütlesini bilirsek çeşitli imgeler arasındaki boşluk miktarı, bize genel  izafiyetin galaksiler ölçeğinde doğru çekim teorisi olup olmadığını izah eder."  ifadelerini kullandı.

ESO325-G004 galaksisinin yıldızlarını yörüngede tutmak için ne kadar  kütleye sahip olduğunu anlamak maksadıyla yıldızların dönüş hızını ölçtüklerini  kaydeden Collett, daha sonra bu kütleyi, Hubble'ın gözlemlediği güçlü yer  çekimsel kırılma imge boşluklarıyla karşılaştırdıklarını ve sonucun, genel  izafiyetin öngördüğü gibi çıktığını söyledi.

Collett, bunun Güneş Sistemi dışında genel izafiyetin en hassas ölçümü  olduğunu sözlerine ekledi.

AA

<p>Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Özlem Esen Koronavirüs'ün kalp rahatsızlığı olanlar üzerindeki etkis

Koronavirüs Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Aynı cadde üzerinde 1 dakika arayla iftar yapıyorlar

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu