• $8,2364
  • €10,0327
  • 484.788
  • 1441.33
27 Mart 2018 Salı 20:32 | Son Güncelleme:

Dünyayı sarsan balistik füze saldırısına Kral Selman'dan sert yorum: Karşılık verilecek

Dünyayı sarsan balistik füze saldırısına Kral Selman'dan sert yorum: Karşılık verilecek

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, "ülkesinin güvenlik ve istikrarıyla, vatandaşlarını hedef alan her türlü düşmanca girişime kararlılıkla karşılık vereceklerini" belirtti.

Suudi Arabistan Enformasyon Bakanlığının, resmi haber ajansı SPA'da  yer alan açıklamasına göre, Bakanlar Kurulu, başkent Riyad'daki Yemame Sarayı'nda  Kral Selman başkanlığında toplandı.

Toplantıda, Husiler tarafından, Yemen topraklarından Suudi Arabistan'a  önceki gün gerçekleştirilen balistik füze saldırıları ele alındı.

Yemen'den Suudi Arabistan'ın farklı bölgelerine rastgele fırlatılan  balistik füzeleri imha etme konusunda Hava Savunma Kuvvetlerinin gösterdiği  başarılı performansa dikkat çekilen açıklamada,  "İran tarafından desteklenen  Husilerin söz konusu saldırıları, Tahran yönetiminin Birleşmiş Milletlerin (BM)  2216 ve 2231 sayılı kararlarına açıkça meydan okuduğunu gösteriyor." ifadeleri  yer aldı.

Açıklamada, İran'ın kaçak yollarla Husilere ulaştırdığı füzelerin  Yemen ve Suudi Arabistan'da sivillere zarar vermenin yanı sıra, büyük bir yıkıma  da yol açtığı belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Kral Selman'ın, başkent Riyad ve Yemen sınırına  yakın bölgelere yönelik füze saldırılarını kınayan ülkelere de teşekkür ettiği  kaydedildi.

Kral Selman'ın, "ülkesinin güvenlik ve istikrarı ile vatandaşlarını  hedef alan her türlü düşmanca girişime kararlılıkla karşılık vereceklerini"  söylediği ifade edildi.

Suudi Arabistanlı yetkililer, pazar gecesi Yemen'den Riyad'a  fırlatılan balistik füzelerin havada imha edildiğini ancak, bazı parçalarının  Mısır uyruklu kişilerin oturduğu bir eve düşmesi sonucu 1 kişinin yaşamını  yitirdiğini, 2 kişinin yaralandığını bildirmişti.

AA

<h3><strong>Haftanın magazin başlıklarını Akşam Gazetesi Magazin Müdürü Barış Kocaoğlu ve Eda Cabul

Kerem Bursin kafelere gidenlere 'salak' dedi, Maldivler'e gitti!

Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı, füze atışlarına hazır

İzmir'de denizin yüzeyini 'deniz marulu' kapladı

Halk pazarları Covid-19 tedbirleriyle açıldı