• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
05 Mart 2021 Cuma 02:11 | Son Güncelleme:

Dünyada vakalar yine artışa geçti

Dünyada vakalar yine artışa geçti

DSÖ'nün 7 haftalık aradan sonra koronavirüs vakalarında artış başladığını açıklamasının ardından Brezilya başta olmak üzere G.Amerika, Yunanistan, Rusya ve Çekya'dan korkutan rakamlar geldi.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Grebheysus, dünya genelinde aşı ve önlemlerin etkisiyle 7 haftadır yeni vaka sayılarında yaşanan ciddi düşüşten sonra mutasyona bağlı artışın başladığını açıklamasının ardından ülkelerden korkutan rakam yükselişleri geldi. ABD ve Hindistan'ın ardından dünyada en fazla vaka sayısı kaydedilen üçüncü ülke Brezilya'da son 24 saatte 74 bin 376 vaka ile rekor kırıldı. 1910 kişi de yaşamını yitirirken Sao Paulo eyaletinde 'kırmızı alarm' verildi. Peru, Meksika, Arjantin gibi ülkelerde de ortalama günlük 7 bin vaka kaydedildi.

KOMŞUDA PANİK

Yunanistan'da ise son 24 saatte bin 176 yeni vaka tespit edildi. Ulusal Halk Sağlığı Kurumu, solunum cihazına bağlı hasta sayısındaki artışın devam ettiğini, ülkede sağlık sisteminin çökmesine neden olabileceğini belirtti. Rusya'da son 24 saatte 10 bin 535 kişide daha virüs tespit edildi, salgından 452 kişi daha öldü. İngiltere'de tespit edilen mutasyon sebebiyle zor günler geçiren Çekya ise çevre ülkelerden yardım istedi. Hastanelerde yer bulmanın güçleştiği ülkede, vaka sayılarında rekor kırıldığı ifade edildi. Ülkede son 24 saatte 16 bin 642 yeni vaka kaydedildi.

ALMANYA KONTROLLÜ AÇILIŞA KARAR VERDİ

Almanya Kovid-19 salgınının yayılmasını engellemek ve salgını kontrol altına alabilmek için 16 Aralık'ta uygulamaya koyduğu kısmi kapatma önlemlerini kontrollü bir şekilde gevşetme kararı aldı. Kısıtlamalar 28 Mart'a kadar sürecek.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Milli Savunma Bakanlığı fotoğrafları paylaştı

''Baharın müjdecisi'' leylekler Bingöl'e renk kattı

Bozuk parayla öyle bir şey yaptı ki görenleri hayrete düşürdü