• $13,6746
  • €15,4903
  • 785.094
  • 1910.41
20 Ağustos 2021 Cuma 21:24 | Son Güncelleme:

Dünya ülkelerinden Taliban açıklamaları

Dünya ülkelerinden Taliban açıklamaları
AA

Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın başkenti Moskova'da görüşmelerinin ardından basın toplantısı düzenledi. Afganistan'daki duruma değinen Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Taliban'ın ülkeyi kontrol altına alması üzücüdür. Ancak bu bir gerçek." derken Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Taliban'ın yerli halkın ve yabancı diplomatik misyonların güvenliğini garantiye almak için verdiği sözü tutmasını umduğunu söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise NATO'nun Afganistan'da tahliyelerin ötesinde, krizin sonuçlarını yönetme konusunda müttefiklere yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Kremlin Sarayı'nda 3 saatten fazla süren görüşmenin ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, ortak basın toplantısı düzenledi.

AA'nın aktardığı habere göre, Merkel, "Taliban, ülkede istediğimizden daha fazla destek aldı. Ancak Taliban ile müzakere etmeye çalışmalıyız. Hayatı tehlikede olanlara da ülkeyi terk etme konusunda yardımcı olmalıyız." diye konuştu.

Rusya'dan Taliban ile görüşmelerinde, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Afganistan'a insani yardım ile ilgili konuları ele alınmasını talep ettiklerini dile getiren Merkel, ABD ve NATO askeri güçlerinin 20 yıl önce Afganistan'a girdiğini anımsattı.

Merkel, "Afgan halkının geleceği konusundaki pozisyonu ile ilgili hedeflerimize ulaşamadık. Bunun açık açık söylüyorum." ifadelerini kullandı.

Putin, "Taliban verdiği sözü tutmalı" dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Afganistan'da toplumsal düzeni sağlamaya başlayan Taliban'ın yerli halkın ve yabancı diplomatik misyonların güvenliğini garanti altına almak için verdiği sözü tutmasını umduğunu söyledi.

Putin, yaptığı konuşmada, Merkel ile görüşmesinde Afganistan'da gelişen olayların öncelikli konulardan biri olduğunu söyleyerek, "Taliban başkent dahil ülkenin neredeyse tamamını kontrol ediyor. Bunlar gerçekler ve Afgan devletinin çöküşünü önlemek için tam olarak bu gerçeklerden yola çıkılmalıdır." dedi.

Tarihi, milli veya dini özellikleri dikkate almadan, gelenekleri tamamen yok sayarak, başkasının dış değerlerini dışarıdan empoze etmek suretiyle oluşturulan sorumsuz politikalara ve başkalarının kalıplarına göre başka ülkelerde demokrasi inşa etme arzusuna son verilmesi gerektiğini kaydeden Putin, Afganistan'ı iyi bildiklerini belirtti.

Putin, "Bu ülkenin nasıl düzenlendiğine, ona nasıl olağan dışı devlet ve yaşam biçimi dayatılmaya çalışılmasının ne kadar verimsiz olduğuna ikna olduk. Bu tür sosyal politik deneyler hiçbir zaman başarıyla taçlandırılmadı ve yalnızca devletlerin yok olmasına, onların politik ve sosyal sitemlerinin bozulmasına yol açtı." ifadelerini kullandı.

Afganistan'dan teröristlerin komşu devletlerin topraklarına mülteci görünümünde girmesi dahil, engel olmanın önemli olduğunu vurgulayan Putin, "Taliban'ın silahlı çatışmalara son verdiğini ilan ettiğini, toplumsal düzeni yeniden sağlamaya başladığını, yerli halk ve yabancı diplomatik misyonların güvenliğini garanti altına alacağına söz verdiğini görüyoruz. Umarım tüm bunlar uygulanır. Bu süreç Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin koordinasyonunda uluslararası toplum tarafından dikkatle takip edilmelidir." diye konuştu.

"ABD ve NATO'nun Afganistan'daki operasyonu başarısız"

Bir gazetecinin sorusu üzerine, ABD ve NATO'nun Afganistan'daki eylemlerini başarılı olarak adlandırmanın mümkün olmadığına dikkati çeken Putin, "Bunu konuşmak yerine Rusya, Afganistan'da durumun istikrara kavuşmasından yana." dedi.

Diğer ülkelerin başka ülkelerin haklarına saygı duyması gerektiğini kaydeden Putin, ülkelerin kendi kaderlerinin kendilerinin belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Putin, ABD ve Avrupa Birliğine (AB), Rusya'yla birlikte Afganistan'da normalleşme için her şeyi yapması ve güçlerini birleştirmesi çağrısı da yaptı.

Fransa: NATO Tahliye'nin ötesine geçmeli

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, NATO'nun Afganistan'da tahliyelerin ötesinde, krizin sonuçlarını yönetme konusunda müttefiklere yardımcı olması gerektiğini belirtti.

Le Drian, NATO dışişleri bakanlarının Afganistan gündemiyle bir araya geldiği video konferans sonrası Twitter'dan yaptığı açıklamada, Fransa'nın kendi vatandaşlarını ve "koruması gereken tehlike altındaki Afganları" tahliye etme konusuna öncelik verdiğini yinelediğini kaydetti.

Kabil havalimanına erişimin zor ve kentte durumun kaotik olması nedeniyle NATO müttefiklerinin tahliyeleri kolaylaştırmak ve hızlandırmak için iş birliğini güçlendirmesini istediğini aktaran Le Drian, "Tahliyelerin aciliyetinin ötesinde Afgan krizinin terörün yeniden canlanması, insani gereksinimler ve bölgesel istikrar gibi sonuçlarını yönetmeye yardımcı olmalı." ifadesini kullandı.

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak
Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

Yatırım için bakanlığa başvurdular! Binlerce kişiye iş kapısı açılacak

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'
'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

'Yükümüz 840 lirada kalsın, asgari ücret 4 bin TL olsun'

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu
Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te 'Asker Duası' coşkusu

Başkan Erdoğan 24 yıl sonra o şiiri yeniden okudu... Siirt'te "Asker Duası" coşkusu

<p>Otto Yayınlarından çıkan 'Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed'  kitabı 508 sayfadan oluşuyor. Hz. Pey

Yalçın Akdoğan'ın yeni kitabı: “Nebevi Liderlik ve Hz. Muhammed”

UNESCO'nun geçici listesindeki Yesemek'te 15 heykel gün yüzüne çıkarıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor