• $13,5354
  • €15,461
  • 790.075
  • 2072.93
26 Kasım 2021 Cuma 13:30 | Son Güncelleme:

DSÖ'den yeni varyant açıklaması: Endişelenmek yerinde olur

DSÖ'den yeni varyant açıklaması: Endişelenmek yerinde olur

Dünya Sağlık Örgütü'nün Covid-19 özel elçisi Dr. David Nabarro, Güney Afrika'da ortaya çıkan ve aşıya dirençli olduğu tahmin edilen yeni koronavirüs (Kovid-19) varyantıyla ilgili, "Endişelenmek yerinde olur" ifadesini kullandı

'B.1.1.529' olarak adlandırılan ve ilk olarak Güney Afrika'da ortaya çıkan koronavirüs varyantına ilişkin bugün Cenevre'de düzenlenecek olan uzman toplantısına dair açıklama yapan DSÖ sözcüsü Christian Lindmeier, şu ifadeleri kullandı:

"DSÖ bu varyantın ilgilenilmesi gereken mi yoksa endişelenilmesi gereken bir varyant mı olduğuna karar vermek ve halihazırda devam eden çalışmaların takvimini daha iyi anlayabilmek için bir toplantı düzenliyor."

Varyantın yaklaşık 100 dizisinin bildirildiğini kaydeden DSÖ sözcüsü, yapılan ilk analizlere göre varyantın 'çok sayıda mutasyona' sahip olduğunu ve bu nedenle daha fazla çalışmaları gerektirdiğini vurguladı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Koronavirüs Özel Elçisi Nabarro'dan yeni varyant açıklaması: Endişelenmek yerinde olur

Dünya Sağlık Örgütü'nün Koronavirüs Özel Elçisi David Nabarro, yeni varyant konusunda BBC'ye yaptığı değerlendirmede, "Bu konuda endişelenmek yerinde olur" dedi.

ÇOK SAYIDA ÜLKEDEN 'YENİ VARYANT' TEDBİRLERİ: SEYAHAT KISITLAMALARI VE İLAVE KARANTİNA ÖNLEMLERİ

Öte yandan, aşıya dirençli olduğu düşünülen koronavirüs varyantı nedeniyle birçok ülke, tedbirlerini sıkılaştırmaya başladı.

Yeni varyanta yönelik ilk adım atan ülkelerden biri olan İngiltere, dün akşam Güney Afrika, Namibya, Botswana, Zimbabve, Lesotho ve Eswatini olmak üzere toplam 6 Afrika ülkesini, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde 'kırmızı listeye' almıştı.

İngiltere'yi, bugün yeni varyanta ilişkin açıklamalar yapan İtalya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Singapur, Japonya, Hindistan, Tayvan ve Yeni Zelanda izledi.

Singapur Güney Afrika ve çevresindeki ülkelerden seyahatlere kısıtlama getirdiklerini ilan ederken, Japon hükümetinin Güney Afrika Cumhuriyeti ve diğer 5 Afrika ülkesinden gelen yolculara yönelik yeni tedbirlerin hayata geçirildiği bildirildi.

Almanya'daki sağlık bakanlığı kaynakları, Berlin'in Güney Afrika'yı 'virüs varyant bölgesi' olarak ilan etmeyi planladığını ifade etti.

Hindistan merkezi hükümeti ise, Güney Afrika ve diğer 'tehlikeli' ülkelerden yolculara ilave test ve takip uygulamasını gerektirecek yeni tedbirlerin ivedilikle hayata geçirilmesi konusunda eyaletlere yazı gönderdi.

Tayvan da, bahsi geçen Güney Afrika ülkelerine yönelik 14 günlük karantina uygulanacağını duyurdu.

İtalya, Güney Afrika ülkelerinde bulunan yolcuların ülkeye girişine 14 günlük yasak getirirken, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği'nin Güney Afrika bölgesiyle havayolu seyahatlerini yasaklamayı amaçladığını duyurdu.

AVRUPA KOMİSYONU: GÜNEY AFRİKA'DAN UÇUŞLARIN DURDURULMASI ÖNERİLECEK

Leyen, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Komisyon, üye ülkelerle yakın koordinasyon içinde, virüsün B.1.1.529 varyantıyla ilgili bir endişe nedeniyle Afrika'nın güneyinden uçuşları durdurmayı önerecek" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'DE İLK VAKA, İKİ ŞÜPHELİ: HEPSİ AŞI YAPTIRMIŞ

İsrail Sağlık Bakanlığı, cuma günü Malawi'den yeni dönen bir İsrail vatandaşında Güney Afrika varyantının tespit edildiğini duyurdu. Bakanlık, iki kişinin daha varyantı taşıdığından şüphelenildiğini ancak nihai test sonuçlarının henüz çıkmadığını belirtti.

Açıklamada ayrıca, bahsi geçen üç kişinin de koronavirüse karşı aşı yaptırdıkları vurgulandı.

İSRAİL BAŞBAKANI BENNETT: OLAĞANÜSTÜ HAL İLAN ETMENİN EŞİĞİNDEYİZ

Gelişmelerin ardından İsrail Başbakanı Naftali Bennett, yeni varyanta nasıl bir karşılık verileceğini görüşmek üzere Sağlık Bakanı Nitzan Horowitz ve uzmanlardan oluşan bir grup ile toplantı düzenledi.

Bennett, 'Delta varyantından daha bulaşıcı' olduğunu söylediği varyanta ilişkin, "Olağanüstü hal ilan etmenin eşiğindeyiz. Temel prensibimiz hızlı, güçlü ve hemen şimdi harekete geçmek" dedi.

İngiliz Sağlık Güvenliği Ajansı'nın açıklamasına göre Güney Afrika varyantı, orijinal koronavirüsten farklı bir spike proteinini bünyesinde barındırıyor. İlk olarak hafta başında tespit edilen varyanta ilişkin bilim insanlarının elindeki veriler halen çok kısıtlı.

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...
Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Dışa bağımlılığı bitirecek projede kritik aşama! Borular Filyos Limanı'nda...

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek
Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Tarihi gün: Ticari dengeleri Türkiye lehine değiştirecek

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu
Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

Karadeniz'den Rusya'ya ihracatın lideri Trabzon oldu

<p> </p>

Hisar O+ neden önemli?

Yıllar sonra ağacın gövdesinden çıktı! Dehşete düşürdü

En sağlıklı 50 yiyecek belli oldu! İşte o liste

Efsane geri döndü! Hurda aracın hayran bırakan değişimi!