• $7,9746
  • €9,443
  • 489.924
  • 1196.76
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
23 Haziran 2020 Salı 05:15 | Son Güncelleme:

Dr. Matteo Bassetti: Korona için aşıya gerek kalmayabilir

Dr. Matteo Bassetti: Korona için aşıya gerek kalmayabilir

Koronada vaka sayısı 9 milyona, ölüm sayısı da yarım milyona yaklaşırken umut veren haber İtalya'dan geldi. Dr. Bassetti, “Tehlike azalıyor. Virüs aşısız, kendiliğinden yok olabilir” dedi.

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkesi olan İtalya’dan umut verici bir açıklama geldi. San Martino Hastanesi’ndeki Bulaşıcı Hastalıklar Kliniği’nin Başkanı Dr. Matteo Bassetti, İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden Sunday Telegraph’a konuştu. Dr. Bassetti, şunları söyledi: “Virüsün klinik sonuçları şiddetle değişiyor. Mart ve nisan ayının başındaki örüntü tamamen farklıydı. İnsanlar acil servise nefes zorluğu, oksijen ihtiyacı ve zatürre şikayetleriyle geliyordu. Fakat son aylarda bu durum değişti.”

‘KAPLANDI, KEDİ OLDU’

“Mart ve nisanda agresif bir kaplan gibiydi fakat şimdi vahşi bir kedi gibi oldu. Yaşlı hastalarda bile 80-90 yaşlarındaki hastalardan bahsediyorum, yataklarında oturarak hiç destek almadan nefes alabiliyorlar. Birkaç gün önce olsa bu hastalar yaşamını yitirirdi.”

Açıklamalarında sosyal mesafe kurallarının büyük bir önemi olduğunu söyleyen Dr. Bassetti, “Virüsün zayıflamasının nedenlerinden biri de sosyal mesafe kuralları sebebiyle virüsün mutasyona uğramasıdır. Bence virüs bağışıklık sisteminin tepkisiyle mutasyona uğradı ve şimdi daha düşük virüse maruz kalıyoruz” dedi. Aşıya gerek kalmadan virüsün ortadan kalkabileceğini dile getiren Dr. Bassetti, sözlerine şöyle devam etti:

AZ İNSANA BULAŞIYOR

“Virüs, aşı olmaksızın ortadan kalkabilir. Giderek daha da az insanda koronavirüs tespit ediliyor ve en sonunda virüs kendi kendine ortadan kalkabilir.”

<p>Editör: Ezgi Aşık <a href='mailto:ezgi.asik@turkmedya.com.tr'>ezgi.asik@turkmedya.com.tr</a></p><

Torba yasa teklifinde neler var?

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

Halkalı karabatak 500 kilometre yol alarak Türkiye'ye geldi

Uzmanlardan maske uyarısı: 3 katmanlı kullanılmalı, nano maskeler yasaklanmalı