• $13,5764
  • €15,334
  • 778.518
  • 1981.04
9 Eylül 2021 Perşembe 12:50 | Son Güncelleme:

Dövülenlerin yüzde 67'si siyahi... ABD'de ırkçı polis şiddetinin gizlendiği ortaya çıktı

Dövülenlerin yüzde 67'si siyahi... ABD'de ırkçı polis şiddetinin gizlendiği ortaya çıktı
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

ABD'de polis, şiddet uygulamalarını görmezden geliyor. Bu yıl bununla ilgili açılan birçok dava devam ederken videolar ortaya çıktı. Kaynaklara göre, ya polislerin üzerindeki vücut kameraları kapatılıyor ya da olaya diğer polisler göz yumuyor. Olaylarda siyahi yurttaşların şiddet görme oranı ise yüzde 67'yi buluyor.

ABD'de polisin şiddet olaylarını gizlediği ortaya çıktı. Geçen yıllarda "beyaz polisin siyah yurttaşı acımasızca dövdüğü" sayısız olayla sarsılan ülkede bu yıl yumruklanma ve sürüklenme görüntülerinin sakladığına dair birçok dava açıldı.

Aksam.com.tr'nin AP News'ten aktardığı habere göre, bu davalardaki tutumun genele yayılan bir saklama politikasının parçası olduğunu ortaya çıkaran görüntülere ulaşıldı.

AP'nin ulaştığı bir videoda, beyaz askerlerin siyah bir adamı arabasında esrar bulduktan sonra bir polis kruvazörüne çarptığı, yere fırlattığı ve defalarca yumrukladığı görülüyor.

Bir diğerinde, beyaz bir asker, siyah bir adamı bir trafik durağında bir el feneri ile dövüyor ve onu kırık bir çene, kırık kaburgalar ve kafasına bir yara ile bırakıyor.

Başka bir video, beyaz bir askerin bir otobanın yanında sakince dururken Hispanik bir uyuşturucu kaçakçılığı zanlısını soğukkanlılıkla dövdüğünü gösteriyor.

VÜCUT KAMERALARI KAPATILIYOR

AP'nin incelemesi, son on yılda Louisiana Eyalet Polisi askerlerinin veya amirlerinin dayak kanıtlarını görmezden geldiği veya gizlediği, suçu saptırdığı ve görevi kötüye kullanma çabalarını engellediği en az bir düzine vaka tespit etti.

Buna göre, askerlerin takipler sırasında vücut kameralarını kapatmayı veya susturmayı alışkanlık haline getirdi.

Güvenlik güçleri resmi raporlardan kafaya darbeler gibi güç kullanımlarını görmezden geldiler, bazılarında şüphelilerin şiddet, direnme veya kaçma hali içinde olduğunu iddia ederek eylemlerini haklı çıkarmaya çalıştılar. Fakat bunların tümü video görüntüleri ile çelişiyor.

AP tarafından elde edilen videoları inceleyen Florida, eski Boca Raton polis şefi ve güç kullanımı uzmanı Andrew Scott, "Aşırı saldırganlığa göz yumulur, başıyla onaylanır ve devam etmesine izin verilir" dedi.

AP'nin bulduğu davalarda dövülenlerin çoğu ise siyah. Polis son yıllarda güç kullanımlarının yüzde 67'sinde siyahları hedef alıyor. Oysa eyaletin siyah nüfusu yüzde olarak oranlandığında bunun yarısına denk geliyor.

ARKASINDA IRKÇI MOTİVASYONLAR VAR

Louisiana ACLU'nun yönetici direktörü Alanah Odoms, "Bu tür davranışlar ırksal olarak motive ediliyor" dedi.

Louisiana Eyalet Polisi'nin Siyahlara karşı uyguladığı güç oranının diğer eyaletlerinkiyle nasıl kıyaslandığı açık değil çünkü ulusal bir ölçüt yok ve güç kullanım tanımları yargı alanları arasında farklılık gösteriyor. Ancak aktivistler bunun açık bir soruna işaret ettiğini söylüyorlar.

NAACP'nin Baton Rouge şubesi başkanı Eugene W. Collins, "Louisiana'da Siyahi iken araba kullanmak hala bir kabahat" dedi.

Eyalet polis müfettişi Albay Lamar Davis, röportaj taleplerini reddetti, ancak yaptığı açıklamada, teşkilatın göreve başlamasından bu yana geçen 11 ay içinde aşırı güç politikalarını ve uygulamalarını tamamen gözden geçirdiğini ve çok sayıda reform uyguladığını söyledi.

  • siyah
  • ırkçı şiddet
  • eyalet polisi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi
Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Üç farklı hava aracına daha entegre edildi... Türkiye'den TOGAN müjdesi

Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!
Arazilerin yeni 'gözü': Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Arazilerin yeni "gözü": Ondan habersiz kuş uçmayacak!

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül
Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

Savunma sanayisinin gözbebeği CANİK'e prestijli ödül

<p> </p>

Muhalefet yatırıma neden karşı?

AFAD'dan Afganistan'daki ihtiyaç sahibi 2 bin aileye gıda yardımı

Antalya'yı fırtına vurdu! Dev dalgalar oluştu, ağaçlar devrildi

1,5 ton skunk ele geçirildi