• $7,9701
  • €9,4633
  • 487.203
  • 1190.63
Haber hattı
0530 708 54 54
Haber hattı
0530 708 54 54
27 Ağustos 2020 Perşembe 10:01 | Son Güncelleme:

Doğu Akdeniz'deki gerilimin boyutu, açık unutulan mikrofona yansıdı

Doğu Akdeniz'deki gerilimin boyutu, açık unutulan mikrofona yansıdı

Mikrofonunu açık unutan Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer, Türkiye ile Yunanistan arasındaki arabuluculuk görüşmesindeki gerilimi ifşa etti. AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile diyaloğu duyulan Kramp-Karrenbauer, “Görüşmeler oldukça zorluydu.” dedi.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de uluslararası hukuktan doğan haklarının arkasında kararlı bir şekilde duracağını hem sahada hem de masada göstermesi, açık unutulan bir mikrofona yansıdı. Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell arasında geçen Türkiye-Yunanistan diyaloğunda mikrofonlar açık unutulunca, iki ülke arasındaki gerilim de ifşa oldu.

Aksam.com.tr’nin Yunanistan merkezli yayın yapan Kathimerini’den aktardığı habere göre, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın Atina ve Ankara temaslarının nasıl geçtiğini merak eden Borrell, konuyla ilgili sorusunu Almanya Savunma Bakanı Kramp-Karrenbauer’e yöneltti.

Mikrofonunun açık olduğunu fark etmeyen Kramp-Karrenbauer, “Oldukça zordu. Yunan tarafı kısmen yumuşak denebilir, fakat Türkiye tarafı oldukça zorluydu.” dedi.

Türkiye tarafının “çok kızgın” olduğunu söyleyen Josep Borrell ise, “Türkiye, Yunan tarafını güvenilmez buluyor.” diye devam etti.

AB DÖNEM BAŞKANI ALMANYA’DAN ARABULUCULUK HAMLELERİ

Avrupa Birliği’nin dönem başkanlığını yapan Almanya’nın Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye ile Yunanistan arasında yaşanan Doğu Akdeniz geriliminde arabuluculuk yapmak üzere Ankara ve Atina’ya ziyaretlerde bulunmuştu.

Doğu Akdeniz’de durumun son derece tehlikeli olduğunu belirten Maas, “Bölgedeki gerilim sadece Avrupa Birliği’ni değil, NATO müttefiklerini de endişelendiriyor.” demişti.

<p>İstanbul Kağıthane'deki bir iş merkezinde yangın çıktı. Olay yerine sevk edilen itfaiye ekipleri

Kağıthane'de 4 katlı iş merkezinde yangın çıktı

Türkiye'nin yeni nesil yerli silahları

İstanbul'daki sis havadan görüntülendi