• $8,7587
  • €10,4062
  • 498.993
  • 1391.06
25 Mayıs 2021 Salı 17:55 | Son Güncelleme:

İşgalci İsrail kendi İHA'sını vurdu

İşgalci İsrail kendi İHA'sını vurdu
AA

İşgalci İsrail "Demir Kubbesi"yle yanlışlıkla kendi İHA'sını vurdu. Uzmanlar söz konusu durumu, İsrail'in Filistin'e karşı zorlu bir sınava tabi tutulması olarak yorumladı.

İsrail'in "Demir Kubbe" adlı hava savunma sisteminin abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlenen saldırı döneminde İsrail'e ait bir insansız hava aracını (İHA) yanlışlıkla düşürdüğü bildirildi.

AA'da yer alan habere göre; İsrail ordu radyosunun bir askeri kaynağa dayandırarak verdiği bilgilerde, "Demir Kubbe" sisteminin Gazze saldırılarında yanlışlıkla bir ordu İHA'sını düşürdüğü kaydedildi.

Haberde, olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğine vurgu yapılırken, düşürülen İHA'nın türüne ilişkin bilgiye yer verilmedi.

Uzmanlara göre sistem, Hamas ve Filistin direnişinin attığı roketlere tam anlamıyla karşılık veremediği için zorlu bir teste tabi tutuldu.

İsrail ordusuna göre ise Demir Kubbe, Gazze'den fırlatılan ve sayıları yaklaşık 4 bine ulaşan roketlerin yaklaşık yüzde 90'ına karşı koymayı başardı. Bu da yaklaşık 400 füzenin Demir Kubbe'yi delebildiği anlamına geliyor.

İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne 10 Mayıs'ta başlattığı saldırılar, Hamas ile varılan ateşkes doğrultusunda 21 Mayıs'ta yerel saatle 02.00'de sona ermişti. Saldırılarda 66'sı çocuk, 39'u kadın olmak üzere 248 Filistinli yaşamını yitirmiş, 1948 kişi yaralanmış, 120 binden fazla kişi de evlerinden olmuştu.

<p>Seri üretim hattından çıkan ilk milli güdümlü füze Atmaca'nın test atışının yapıldığı TCG Kınalıa

Atmacanın test edildiği milli gemide dikkat çeken detay!

Fenerbahçe'nin yeni hocası sonunda belli oluyor

Fenerbahçe tarihi transferi bitiriyor! İmza an meselesi...

Bakan Karaismailoğlu, Dostluk Yolu Şantiyesi'nde incelemelerde bulundu