• $8,174
  • €9,833
  • 468.461
  • 1346.39
29 Haziran 2018 Cuma 01:00 | Son Güncelleme:

DEAŞ finansçısı Lafarge’a insanlığa ihanet davası 

DEAŞ finansçısı Lafarge’a insanlığa ihanet davası 

Terör örgütü DEAŞ’e Suriye’de faaliyetlerini sürdürebilmek için ödeme yaptığı gerekçesiyle dünyaca ünlü Fransız çimento devi Lafarge hakkında “insanlığa karşı suça iştiraktan” dava açıldı. 

2010 yılında Suriye’de faaliyete başlayan Fransız çimento şirketi Lafarge’ın terör örgütü DEAŞ’ın ele geçirdiği bölgelerde faaliyetlerini sürdürebilmek için 2013-2015 yıllarında örgüte önemli miktarda ödeme yaptığı gerekçesiyle Fransa’da “insanlığa karşı suça iştirak” gerekçesiyle dava açıldı. Söz konusu dava, uluslararası bir Fransız şirketlerinin yurt dışındaki faaliyetlerinden ötürü araştırılması bakımından tarihi bir dava olarak yorumlanıyor. Şirketin 2’si üst düzey toplamda 8 yöneticisi terörizmi finanse etmek, başkalarının hayatlarını tehlikeye atmak ve insanlığa karşı işlenen ortak suçlarda işbirliği yapmakla suçlanıyor.   

PEK ÇOK ÖRGÜTE ÖDEME  

Lafarge tarafından Suriye’de DEAŞ’a milyonlarca euro verildiği geçen sene resmen belgelenmişti.  Fransa’da başlatılan soruşturma kapsamında ifade veren şirket yöneticileri, Suriye’deki fabrikanın savaşa rağmen üretime devam edebilmesi amacıyla sadece DEAŞ değil diğer terör örgütlerine de haraç verildiğini itiraf etmişlerdi.

<p>Eski ABD Başkanı Donald Trump, Başkan Joe Biden'ın Çin ile Rusya'yı birbirine yaklaştırdığını ve

Biden yanlış sistem mi uyguluyor?

Hülya doktor hastalarının yanı sıra sokak hayvanlarına da şifa dağıtıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, turizm temsilcilerini kabul etti

Suyu 30 metre çekilen Salda Gölü'nün çamur çukurları kapanıyor