• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
5 Ekim 2021 Salı 18:00 | Son Güncelleme:

Danışmanlık hizmeti de verecekler... Taliban, İran'la ticaret anlaşması yaptı

Danışmanlık hizmeti de verecekler... Taliban, İran'la ticaret anlaşması yaptı
AA

Taliban, sınırdaki ticareti geliştirmek amacıyla İran ile anlaşma imzaladı. Anlaşmayı Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid duyurdu. Mücahid ayrıca yol inşaatları, madenler ve raylı sistemlerin geliştirilmesi konularında İran'dan danışmanlık hizmetlerinin alınması üzerinde de anlaşıldığı açıkladı.

Afganistan'da yönetimi devralan Taliban hükümeti ile İran arasında, sınır kapıları üzerinden gerçekleşen ticareti geliştirmek amacıyla anlaşma imzalandı.

AA'nın haberine göre Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, Twitter hesabından, anlaşmaya ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamada, tarafları temsilen bir araya gelen heyetlerin, sınır kapıları üzerinden gerçekleşen ticari akışın kolaylaştırılması için bir dizi konuda anlaşmaya vardığı belirtildi.

Anlaşmanın 16 maddeden olduğu kaydedilen açıklamada, anlaşmayla ekonomik bağların güçlendirilmesi ve ticari zorlukların aşılmasının hedeflendiği vurgulandı.

Açıklamaya göre anlaşma, İslam Kale Sınır Kapısı'nda çalışma süresinin 8 saate çıkarılması, her iki ülkeye açılan yolların genişletilmesi, gümrük tarifelerinin güncellenmesi, taraflarca belirlenen sorunları incelenmesi, akaryakıt konularının görüşülmesi, Afgan sürücülere sağlık hizmeti ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) testinin yapılması, araç geçişlerinin kolaylaştırılması, sağlık ve turizmin geliştirilmesi gibi konuları kapsıyor.

Ayrıca yol inşaatları, madenler ve raylı sistemlerin geliştirilmesi konularında İran'dan danışmanlık hizmetlerinin alınması üzerinde de anlaşıldığı belirtildi.

945 kilometre uzunluğundaki Afganistan-İran sınırında İslam Kale, Ebu Nasr Ferahi Mahirud ve Zerenc sınır kapıları bulunuyor.

<p>Akşam Gazetesi Yazarı Kurtuluş Tayiz, 'Markar'ı çok erken kaybettik. Markar hayat, yaşam doluydu.

'Anıları ve geride bıraktıkları bize ışık tutacak nitelikte'

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi