• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
28 Eylül 2021 Salı 17:19 | Son Güncelleme:

Danimarkalı sanatçıdan sergiye boş çerçeve sürprizi... Çalışma koşullarını ve ücretini resmettiğini söyledi

Danimarkalı sanatçıdan sergiye boş çerçeve sürprizi... Çalışma koşullarını ve ücretini resmettiğini söyledi
Aksam.com.tr - Çeviri: Hasan Selçuk Turan

Danimarka'da, Jens Haaning adında bir sanatçı, sanat ve çalışma hayatı konulu bir sergiye çalışma koşullarını ve düşük ücreti protesto etmek amacıyla "Danimarka ve Avusturya'daki bir kişinin ortalama yıllık gelirini" içerdiğini söyleyerek iki boş çerçeve sundu.

Danimarka'da, çalışma koşullarını ve düşük ücreti protesto etmek için bir müzenin siparişine iki boş çerçeve ile yanıt veren bir sanatçı, 'eserlerini' "Danimarka ve Avusturya'daki bir kişinin ortalama yıllık gelirinin görselleştirilmesi" olarak sundu.

Aksam.com.tr'nin Euronews'ten aktardığına göre, Kunsten Modern Sanat Müzesi sanatçı Jens Haaning'den, sanat ile çalışma hayatı arasındaki ilişkiye odaklanan "Work it Out" başlıklı sergi için iki eserini yeniden canlandırmasını istedi.

Sanatçı Jens Haaning, sergi için "Danimarka ve Avusturya'daki bir kişinin ortalama yıllık gelirini" içerdiğini söylediği iki boş çerçeve ile yeni bir kavramsal sanat eseri hazırladı. Adını da "Parayı al ve koş" koydu.

Eseri için 534.000 Danimarka kronu (71.808 €) alan sanatçı, çalışmasında sergi için kendisine teklif ettiği ücretten ilham aldığını söyledi. Haaning'e göre, iki eseri yeniden yaratmak için kendi cebinden yaklaşık 3.300 € ödemek zorunda kalacaktı.

"Çalışma koşulları benimki kadar kötü olan diğer insanları da aynı şeyi yapmaya teşvik ediyorum. Eğer boktan bir işte oturuyorlarsa ve maaş almıyorlarsa ve aslında işe gitmek için para ödemeleri isteniyorsa, o zaman alabildiğinizi alın." diyen Haaning, müzenin parayı iade talebini reddetti.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!