• $8,409
  • €10,0371
  • 494.092
  • 1382.87
17 Haziran 2021 Perşembe 22:17 | Son Güncelleme:

Daha hızlı yayılıyor... Moskova'da mutasyonlu koronavirüs alarmı

Daha hızlı yayılıyor... Moskova'da mutasyonlu koronavirüs alarmı
AA

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, koronavirüsün daha agresif ve hızlı yayılan bir türünün kentte etkili olduğunu bildirdi. Başkan Sobyanin, "Salgın durumu hızla kötüleşiyor." ifadelerini kullandı.

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, kentteki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla ilgili durumun beklenmedik bir şekilde kötüleştiğini belirterek, "Şu anda Moskova'da geçen yıl uğraştığımız Çin'den gelen virüs yerine daha agresif ve hızlı yayılan bir mutasyonla karşı karşıyayız." dedi.

AA'nın aktardığı habere göre, Sobyanin, Rus yetkililerle video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantıda, Kovid-19 salgınıyla ilgili durumun başkentte giderek kötüleştiğini vurguladı.

Moskova'da 18 Haziran'da 9 bin günlük yeni vakanın tespit edilebileceğini belirten Sobyanin, şu şekilde konuştu:

"Moskova'daki salgın durumu hızla kötüleşiyor. Moskovalıların yüzde 60'ından fazlasının halihazırda hastalığı geçirmiş veya aşılı olması nedeniyle bu beklenmeyen bir durum. Vakalarda artış yerine düşüş bekleniyordu."

Şehirde yayılan virüsün geçen yıl ortaya çıkan virüsten farklı olduğuna işaret eden Sobyanin, şunları dedi:

"Şu anda Moskova'da geçen yıl uğraştığımız Çin'den gelen virüs yerine daha agresif ve hızlı yayılan bir mutasyonla karşı karşıyayız. Durumumuzun farklı olduğunu anlamalı ve yeni çözümler üretmeliyiz."

Moskova'da salgına karşı önlemlerin sertleştirilebileceğini anlatan Sobyanin, şu şekilde konuştu:

"Sert önlemler için bazı kararlar almaya çok yakınız. Şehirdeki hastanelerin yatak kapasitelerini artırmamıza rağmen, bu kapasitelerin de bir sınırı var. Şu anda hizmet ve ulaştırma sektörlerinde çalışanları aşılamak ana hedefimiz."

Rusya Koronavirüs Enfeksiyonu Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte vaka sayısı 14 bin 57 artarak 5 milyon 264 bin 47'ye, ölenlerin sayısı ise 416 artışla 127 bin 992'ye yükseldi.

Başkent Moskova'da ise son 24 saatte 6 bin 195 yeni vaka tespit edilirken, 1854 kişi hastaneye kaldırıldı.

<p>Aşısızlara kısıtlama ihtimali sadece Türkiye'de gündemde değil. </p><p><span style='font-size: 1.

Aşısızlara kısıtlama furyası

Bursa'da orman yangınlarına karşı helikopter destekli uygulama başlatıldı

NASA'nın gözü yangınların üzerinde! Tüm verileri paylaşıyor

Mardin'de bombalı eylem hazırlığındaki terörist yakalandı